Екоминистърът: Има няколко ВиК предприятия, които са пред фалит
ВиК предприятията, които трябва да са най-печеливши, всъщност са пред фалит. Това заяви пред BTV министърът на околната среда и водите Емил Димитров.
„Дупница, Сливен и Перник трябва да са най-печелившите ВиК предприятия, а те са пред фалит. Язовирите са на един километър от града, но заради лошо управление те са пред фалит, защото управителите им създават само проблеми", коментира Димитров.
Същевременно с това той даде пример с ВиК дружества във Враца, Габрово, Бургас, Стара Загора, които според него работят великолепно и имат изключително добри попказатели, въпреки че водосборовете са им далеч. „Във Враца от 33 км. получават вода, обаче загубите им са минимални“, добавя Димитров.
На въпрос кога ще тръгне водата на Перник Димитров отговори, че това ще стане, когато тръгне водопроводът, който се строи в момента. По думите му той е осигурил водата и има друг министър, който се грижи за строежа на водопровода.
„Непрекъснато ме питат ще спасим ли летния сезон на морето – с вода ще го спасим, на Южното Черноморие няма проблем с водата, Северното има, но ще се справим. Какво обаче правим с канализацията? На единия кмет тръбите са му на плажа, другият пуска крана, за да си отрови плажа, защото концесията не му харесва, на третия от няколко месеца канализацията изтича в морето. Като дойде лятото нали ще вземе един чужденец проби и ще каже, че водата на българското Черноморие не става за нищо. Какво правим тогава?”, казва още екоминистърът, като добавя, че кметовете в района си мълчат и чакат да създадат криза през лятото.
Димитров коментира и нерегламентираното горене на отпадъци, като заяви, че в Бобов дол ще си сложат измервателни станции на комините, за да е ясно какво горят, а в населените места наоколо ще има уреди, на които да се вижда на табло какво точно се случва и гражданите да знаят.
„Ако държавата започне да играе по друг начин, ще фалираме много бизнеси, това не е полезно обаче. Енергийната система трябва да се развива. Идеята не е някой бизнесмен да бъде вкаран в затвора, да бъде изгонен в чужбина или да му бъде взет бизнеса, а коминът като пуши да не трови хората“, коментира министърът.
„В момента и четирите завода, които преработват отпадъци, и ТЕЦ „Сливен", който също има право, те решават проблем на България. На всеки 100 кг отпадък 60-65% трябва да го рециклираме, да извадим стъклото и картона, и да го използваме повторно. 25% трябва да ги изгорим, за да произведем енергия, а едва 10 % да депонираме. Ние в момента от 90% правим камари“, обясни Димитров.
Той уточни, че това, което влиза от чужбина, е опаковано и стои на пристанището под контрол, но нашето го няма. „От нашите отпадъци само София произвежда RDF, който се гори в Златна Панега и Сливен. Президентът каза „хубаво е да горим нашите, а тогава да започнем чужди". По закон е 50 на 50 – наши и вносни отпадъци. Нашите 50% обаче отсъстват, няма ги. Депата работят, но не генерират такива отпадъци, с лошо качество са, така че ние сме в дълг към тези, които са тук у нас и са готови да горят нашите 50%", посочи министърът на околната среда и водите.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.