Гешев: Връщаме се към нива на престъпност от 90-те

Гешев: Връщаме се към нива на престъпност от 90-те

„В резултат на това нападение, на което е подложена Съдебната власт, се случват персоналните заплахи срещу магистрати. Това е ежедневие за Специализираната прокуратура. Времето е Рай за престъпността“. Това заяви главният прокурор Иван Гешев пред NOVA NEWS, коментирайки заплахата, която беше отправена срещу прокурора от Специализираната прокуратура Ангел Кънев.

Той каза, че много често има персонален натиск, особено срещу дами, заради техни конкретни произнасяния.

„Така наречената съдебна реформа, която не е съдебна реформа, интересува между 4% и 7% от българските граждани според социологическите проучвания. Към онзи момент смятах, че ням смисъл да се говори, но в настоящата от ръководството на прокуратурата смятаме, че достигнахме критична точка. Има реална опасност от засягане на върховенството на закона, правовата държава, правата на човека – едни основни стълбове на европейския ни дом. Има опасност, ако рухне някой от тях, да пострадат всички български граждани“, заяви главният прокурор.

По думите му българските политици не се интересуват от съдебна реформа, а под „реформа” разбират овладяване на прокуратурата и персонална смяна на главния прокурор.

Той каза, че за разлика от Италия българската прокуратура не беше подкрепена от държавата в борбата с мафията, а напротив – беше атакувана.

„В опита си да излъжем европейските си партньори, сме на път да да излъжем себе си. Превърнахме Механизма за сътрудничество и проверка в един безполезен инструмент. Той в момента не се прилага. Единствената преграда между беззаконието и българските граждани е съдебната власт. Тя е много сериозно атакувана и има нужда от взаимодействие с европейските институции. След като отпадна този ефективен механизъм, ние се връщаме към нива на престъпност от началото на 90-те и регресът е изключително бърз”, каза Гешев.

Главният прокурор поиска да му се посочи  един човек от управляващото мнозинство, срещу когото е реализирана наказателна отговорност, в отговор на обвиненията, че специализираните структури са се превърнали в „политическа бухалка“.

„Аз мога да посоча десетки от предишното правителство – ГЕРБ, ВМРО, действащ тогава министър. Ако се визира бухалка за престъпността, то да, това беше целта на структурите. Проблемът беше, че никой не вярваше, че те ще постигнат резултати”, каза Гешев.

Гешев каза, че е политическо невярно клише твърдението за видеоразпита на Васил Божков.

„Според българското законодателство обвиняем не може да бъде разпитан по видеоконферетна връзка, преди да му се преяви лично срещу подпис постановлението за привличане. Той може да бъде разпитан като свидетел, но в случай, че има съответни спогодби с приемащата държава или на принципа на взаимност. Имам искрено съмнение, че Божков ще бъде разпитан. Просто няма такава практика от Обединените арабски емирства не спрямо България, а спрямо страни от ЕС и САЩ“, обясни Иван Гешев.

„Не ми е известно ОАЕ да са дали отговор, съмнявам се, че ще дадат. По делото в Специализираната прокуратура не може да бъде разпитан. Най-вероятно ОАЕ няма да отговорят“, прогнозира той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ