Иван Гешев е дал обяснения пред прокурор за списъка с имена на Петков
Главният прокурор е дал обяснения пред прокурор от Върховната касационна прокуратура по списъка с имена, цитирани от Кирил Петков по време на извънреден брифинг вчера. Това става ясно от интервю на Иван Гешев за Българската телеграфна агенция от днешния ден. Той обясни, че по време на срещата с премиера миналата седмица Петков е прочел списък с имена, част от които са били споменати и вчера.
Прокуратурата започва проверка по цитирани на срещата Гешев-Петков имена
„Днес ми беше снето обяснение от прокурор от ВКП, който прави проверка, и заявих всички известни обстоятелства във връзка с казаното от премиера. Сигурен съм, че той ще направи същото и ще спази българските закони. Надявам се, че ще сподели пълния списък, който започна да ми чете от телефона си“, обяви главният прокурор.
По време на разпита Гешев е заявил пред прокурора, че списъкът с имена и прякори е значително по-голям от споменатите на вчерашния брифинг.
На въпрос какво е наложило провеждането на срещата с Петков по искане на Гешев в миналия петък обвинител номер 1 отговори, че причината е „желанието на прокуратурата и дълбокото ни разбиране, че е необходимо взаимодействие между съдебната и изпълнителната власт, за да се постигнат резултатите, които българското общество очаква от нас“.
„Изключително съм благодарен на премиера Кирил Петков за проявеното разбиране, както и на проведената среща с него, така и на вчерашната му пресконференция, че изпълнителната и съдебната власт следва да си взаимодействат в съответствие с правомощията им“, поясни Гешев. По думите му МВР и Министерството на правосъдието водят война срещу прокуратурата, като каза, че тя е „контрапродуктивна и не е в интерес на българските граждани“. „Затова изразихме в Европейския парламент опасенията на прокуратурата за върховенството на закона у нас и за реален регрес, който ни връща към нива от преди приемането ни в ЕС“, каза още главният прокурор.
Той припомни и позицията си против закриването на спецмагистратурите. Кирил Петков е на противоположното мнение.
Междувременно днес Конституционният съд единодушно реши, че правосъдният министър може да иска предсрочно прекратяване на мандата на главния прокурор, както и на председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд. КС се позова на чл. 130в, т. 3 от Конституцията, където пише, че министърът на правосъдието може да назначава, повишава, понижава, премества и освобождава от длъжност съдии, прокурори и следователи.
След произнасянето на КС в становище на официалната страница на прокуратурата във Facebook говорителят Сийка Милева каза, че прокуратурата не коментира решения на съда, но подчерта, че става дума не за „принципен подход, а за персонална политическа атака от страна на представители на изпълнителната власт“.
Развитие по сюжетната линия от срещата Гешев-Петков, проведена миналия петък явно предстои и утре, след като в ранния следобед днес стана ясно, че Кирил Петков е призован по надлежния ред да се яви във ВКП и да представи списъка с имената, които според него са в основата на икономическата и криминална престъпност у нас. По време на брифинга, който премиерът даде снощи в отговор на съобщението на прокуратурата, че ще бъдат призовани заедно с шефа на кабинета му Лена Бориславова, се разбра, че служителят, който трябва да му връчи призовката дошъл в Министерски съвет, но си тръгнал без да изпълни задачата, защото му било наредено по телефона да не го прави пред медиите. От ВПК излязоха с уточнение, че днес по обед призовката за Петков е била връчена на главния секретар на Министерски съвет, което означава, че процедурата е изпълнена и Петков е призован редовно, т.е. очаква се утре, по някое време да посети прокуратурата. Точният час все още не е известен.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.