Мегаделото за КТБ тръгва в специализирания съд

Мегаделото за КТБ тръгва в специализирания съд

Специализираният наказателен съд започва днес гледането на делото за фалита на КТБ, съобщава Нова тв.

Обвинените са 18 – сред тях е бившият мажоритарен собственик на банката Цветан Василев. Съдът ще решава дали е виновен по 76 деяния, сред които организирана престъпна група и длъжностно присвояване в особено големи размери.
За длъжностно престъпление отива на съд и бившият подуправител на БНБ Цветан Гунев.

Над 5000 страници е обвинителният акт по делото КТБ, който беше внесен от Специализираната прокуратура на 20 юли. Тогава от прокуратурата съобщиха, че са разпитани повече от 400 свидетели. Изготвени са над 90 експертизи от 27 вещи лица, припомня Дарик.

Обемът на събрания доказателствен материал, заедно с веществените доказателства и приложенията, надхвърля 1360 тома.
Делото бе разпределено на случаен принцип на съдия Виржиния Петрова.

Ръководителят на Специализираната прокуратура Иван Гешев, който е и наблюдаващ прокурор по делото КТБ, каза, че в общ житейски смисъл, случаят "КТБ" представлява най-голямата финансова измама с корупционен привкус в новата българска история.

„Аз уважавам труда на хората от прокуратурата, друг е въпросът дали е практически добър ход да се влиза с обвинителни актове в обем хиляди страници, тъй като това затруднява самия процес“, коментира адвокат Александър Кашъмов пред бТВ.

Кашъмов даде пример с друго голямо дело – за взривовете в Горни Лом. Обвинителният акт по него е бил 120 страници и четенето в съдебна зала, като изисква законът, е отнело цял един ден. Предвид на това, че в София е почти невъзможно едно дело да се насрочва всеки ден, обвинителният акт за КТБ може би ще се чете половин-една година, предположи адвокатът.

По думите му е странно, че Делян Пеевски не присъства в делото нито като подсъдим, нито като свидетел, „предвид несъмненото му участие в събитията, близките му отношения с основния подсъдим Цветан Василев и неговата съществена роля в съвременния икономически и политически живот в страната“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ