Министър Танева спешно дава обяснения по изтекли "инструкции" за измами с евросредства

Министър Танева спешно дава обяснения по изтекли инструкции за измами с евросредства

Откъс от запис на проведен онлайн Консултативен съвет по овощарство и зеленчукопроизводство принуди земеделският министър Десислава Танева спешно да дава обяснения има ли измами с евросредства, извършвани със знанието на държавата. Той бе разпространен по-рано днес от сайта "Биволъ" и препубликуван от други медии. В него се чува как министър Танева дава конкретни насоки за съгласуване на обща позиция сред участниците в съвета, че "няма такива измами" след въпроси на Георги Василев, секретар на Асоциация „Български пипер“. Според него има над 20 запитвания от членове на асоциацията заради това, че са били финансирани с повече пари от очакваното по мярката "Обвързана подкрепа".

„Аз ви предлагам да се придържаме, че нямаме такива измами и всичко е наред, защото иначе и това (финансиране - бел. ред.) ще ни спрат. В крайна сметка ние изпълнихме това, което браншът искаше. Но сега да се хвалим какви измамници сме? Утре нали ще кажат, значи не трябва да получавате тази помощ“, казва Танева на разпространения откъс.

„Всички знаят, че ставките се увеличиха заради високия интензитет на проверки. Само че, колеги, ако в това се задълбочат европейските служби – и се компрометира „Обвързана“. Защото такова ниво на грешки показва, че такава подкрепа не трябва да има. Тъй че, ако искате сами да си го причините, защото искате да си разберете изчисленията…“, коментира още тя. 

„Ние се досещаме откъде може да са тези пари, които са в повече. Аз предполагам, че не е само при нас, а при всички зеленчуци. Бихме искали, ако може с цифри, официално как става така, че получихме тези пари, които получихме“, пита Василев земеделският минитър. Танева пък отговаря, че от подопечното ѝ ведомство ще направят съответни изчисления.

„60% от хората, които кандидатстват по тази програма, лъжат държавата с помощта на Министерство на земеделието и горите. Това много добре го знаят в Държавен фонд "Земеделие" и МЗХГ. Откакто я има тази помощ, ние всяка година им го казваме“, коментира впоследствие самият Василев пред "Биволъ".

Междувременно тричленен състав на Върховния административен съд обяви за нищожна Методика за определяне на санкции във връзка с нарушения, установени по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства” от Програма за развитие на селските райони 2014-2020 г., съобщиха от институцията. Основанието е, че изпълнителният директор на ДФ „Земеделие", утвърдил оспорената методика, не е овластен нито от Конституцията, нито от закон да издава нормативни административни актове. Същият е действал като административен орган с властнически правомощия без изискуемата, в тази връзка, компетентост. Съгласно чл. 2, ал. 1 от Закона за нормативните актове, нормативни актове могат да издават само органите, предвидени от Конституцията, или от закон. Методиката не е обнародвана и в Държавен вестник.

В публикувания запис от провела се среща с представителите на браншовите организации в сектор „Земеделие“ министър Десислава Танева посочва именно тези резултати от проверките, довели до намаление на субсидии на земеделски стопани, които заявяват, че гледат определени култури, а при проверка на място не се откриват културите. Веднага след огласяването на записа министър Танева излезе с писмена позиция, в която обяви, че публикуваният запис е изваден от контекста на разговора. Това бе и основната й теза на извънреден бринифг, който даде към 16.00 ч. днес.

"Репликата ми е в отговор на комуникация с една организация и тя е в посока на това, че ако даден бранш, който е в сектора на чувствителните, постоянно говори и темата е само измама, той няма как да получи обществена подкрепа." Танева бе категорична, че сегашният мандат е с най-високо ниво на проверка. "Всичко се доказва на ЕК, защото не можем да платим без доклад от определени проверки", обясни тя.

Многократно сме заявявали, че ако тези проверки не бяха направени от институциите, при евентуален одит от Европейската комисия ще поставят въпроса за подпомагането. Резултатите от проверките са доказателство за ефективността на контролната система на МЗХГ и ДФЗ и взетите последващи мерки. Всички резултати от извършвани проверките регулярно се изпращат към структурите на Европейската комисия, отново повтори тя.

"За да не уронваме престижа на добросъвестните български производители не сме считали, че е необходимо да се „хвалим“ с резултатите от проверките. Те целят да защитят правилното разходване на европейски и национални средства", пише пък в разпространението по-рано обяснения на Танева. През 2019-та година контролът с проверки от страна на земеделското министерство е достигнал 50 на сто от заявените площи, при законово установени по регламент на ЕК едва 5% от заявените площи. Целта на проверките е била да не се допусне плащания да получат производители, които само на документи могат да докажат, че отглеждат дадени култури.

"В резултат на тези проверки добросъвестните земеделски производители получиха по–високи ставки на подпомагане на хектар.  Най-големите разминавания са били установени в областите Хасково, Пловдив, Плевен и Благоевград. В Хасковско най-много несъответствия имаше при краставиците, където при заявени 2 744 декара не бе открит нито един зеленчук. Следва лукът, където фалшивите декари бяха 1 520. Нарушение бе открито и при пъпешите - с 1 037 празни декари. А също и при доматите – с 542 дка тревясало поле, казва още в обясненията си Танева.

В област Пловдив най-честите нарушения бяха при доматите, картофите и пипера. Проверките показаха липсващи домати върху 2 368 дка, картофи – върху 470 дка и пипер – с 530 дка. В Плевенско най-много са нереално заявените насаждения с домати – 1 240 дка празни градини. А в Благоевградско бяха наблегнали на картофите, където липсващите зеленчуци бяха с 850 дка", информира Танева в съобщението си до медиите, както и на брифинга впоследствие.

Не мога да определя атаката с видеозаписите по друг начин освен като политическа, в която превръщат хората на полето в разменна монета, обобщи Танева.

 

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ