Министър Вълчев: Няма да има нулева година

Министър Вълчев: Няма да има нулева година

Няма да има нулева година, няма предпоставки за това, най-лошото е да забавим образователното развитие на децата с една година. Това заяви пред bTV министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

„Нямаме изоставане, още повече тематично. Предходни години имахме грипни ваканции, ваканции поради влошаване на метеорологични ситуация, имахме екскурзии. Всичко това го няма тази година. Тази година 1 и 4 клас са учили не по-малко присъствено от предходни години.“, коментира Вълчев.

По думите му това, че са на обучение в електронна среда, не означава, че не са учили.

„Разликата в ефективността на педагогическото взаимодействие е най-голяма при малките ученици в началните класове. Имахме няколко аргумента, заради които подходихме приоритетно към началните класове. Причината е, че те по-малко имат изградени навици за самостоятелно учене и родителите им трябва да стоят с тях. От чисто епидемична гледна точка нашите данни и научните изследвания показват, че малките деца в по-малка степен са преносители“, каза още министърът на образованието.

Той добави, че всяка година има дефицити, които могат да се компенсират. „Учебната година вече я удължихме като възможност. 303 училища избраха да учат през юни за сметка на декември. Това не означава, че през декември не учеха, тогава имаха занимания по интереси. Всяка година имаме допълнително обучение за преодоляване на образователните трудности – това е компенсаторният механизъм. Над 40 хил. ученици ще учат през юни. Това са ученици със слаби годишни и срочни оценки, както и такива, които не са учили ефективно в електронна среда“, коментира той.

Според Вълчев образователната система в България се е справила добре по време на пандемията на фона на тази в други страни. „Тази година от 1. до 4. клас са учили не по-малко присъствено спрямо преди“, каза той. В този диапазон децата не са били на училище пет седмици.

При по-големите класове картината е различна – от 5. до 12. клас около 50% от времето са учили в електронна среда, но според Вълчев здравната ситуация го налага.

Той заяви още, че няма предпоставки за отпадане на учебен материал за всички изпити и класове.

„Тази година няма изоставане спрямо предходните – дори има по-висока скорост заради това, че не сме имали грипни ваканции. Нямаме забавен темп, а имаме по-ниска ефективност на учене, Това не означава, че трябва да се откажем от изпити и че учениците не трябва да положат усилия. Външното оценяване е в закона. Не е редно и честно да отменяме външното оценяване. Имаме нужда от него като образователна система и като механизъм, който кара децата да учат.“, коментира Вълчев.

Той е категоричен, че тези изпити ще помогнат на подрастващите да се справят с по-трудните изпити в живота.

По думите му матурите ще се проведат на обявените дати. „Засега не предвиждаме отлагане.  Втората половина на месеца ще направим още един анализ дали има тематично изоставане. Към настоящия момент те трябва да учат целия обем от теми. Няма предпоставки за отпадане. Това важи за всички класове“, поясни той.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ