Омбудсманът предлага законопроект за частния фалит

Омбудсманът предлага законопроект за частния фалит

Проблемът със свръхзадлъжнялостта е проблем не само на хората и техните семейства, но и на кредиторите, на обществото, държавата, дори на фиска. Тези проблеми бутат хората, образно казано, към сивата икономика и емиграция. Те са комплексни и трябва да се търсят решения. Това каза в сутрешния блок на БНТ омбудсманът Мая Манолова.

Статистиката сочи, че над 12% от кредитите у нас попадат в графата "лоши". Според Манолова, основна причина за това е цикличният характер на икономиката, както и свръхразвитият пазар на кредитни услуги. 

Мая Манолова представи за обсъждане законопроект за несъстоятелност на физическите лица. 

Направихме проучване какви са нагласите на българските граждани за това законодателство. След това изготвихме концепция за основните въпроси по тази тема. Заедно с моя екип и магистрати от Софийския районен съд изписахме текстовете, които представихме, каза тя.

Пример за нуждата от такъв закон е случай с жена на име Веселка Божилова, цитиран от БНТ, която за няколко месеца губи всичко след като е изтеглила кредит, за да отвори аптека, но не успява да го изплаща по независещи от нея причини. Банката разпродава цялото ѝ имущество, а години по-късно тя все още е длъжник.

Идеята на закона за частния фалит е добросъвестни длъжници като нея да получат втори шанс, щом частният фалит стане възможен. Проектозаконът предлага бърза процедура пред съда, частично или пълно опрощаване на задълженията при определени условия. Ще има и електронен регистър, в който 10 години информацията за длъжниците ще бъде публична.

"Една от причините е и българското законодателство, което превръща българския гражданин в най-беззащитното лице. Няма защита за предприемчивия гражданин, който е поел риска да започне икономическа дейност, което е огромен проблем за обществото", смята Мая Манолова.

Не предприемем ли законопроект за личния фалит, ние убиваме предприемчивостта на младите хора. Не може да има стабилна държава при финансово нестабилни граждани, това е илюзия, категорична е тя.

Омбудсманът обясни, че е направено европейско сравнително правно проучване как в отделните държави са изписани тези закони и как функционират. Темата не е нова за никоя от българските институции.

Според Манолова, политическата подкрепа за законопроекта ще бъде изключително трудна задача.

"Депутатите се разсейват, когато става дума за теми, по които има сериозни икономически интереси, когато има разлом между интересите на гражданите и финансово и икономически силните. Затова аз ще насоча своите усилия да обясня на тези субекти, че това е и в техен интерес, че законът няма да пази недобросъвестните", каза още тя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ