Парламентът прие окончателно спешните промени в Изборния кодекс

Парламентът прие окончателно спешните промени в Изборния кодекс

Отпадна ограничението за разкриване на повече от 35 секции в страни от ЕС, вотът "Не подкрепям никого" ще се отчита при определяне на резултатите на президентски и кметски избори. Това реши парламентът, който прие окончателно на второ четене промените в Изборния кодекс.

Ограничението за броя секции се запазва само за страните извън ЕС (САЩ, Канада, Турция). Прави се непозволена категоризация на българските граждани - първа категория, които живеят в България, втора - такива, които живеят в ЕС, и трета - във всички останали страни, коментира Хамид Хамид /ДПС/. Той посочи, че депутатите от Движението са готови да атакуват текстовете пред Конституционния съд.

Не беше подкрепено предложението за поставяне на втора урна в секциите в чужбина при необходимост. От "БСП лява България" и Реформаторския блок изразиха съмнения, че при повече от една кутия може да се създаде хаос и възможност за манипулация на вота.
Запази се сегашната методика за определяне на резултатите на парламентарни избори, при която гласовете "Не подкрепям никого" ще се изваждат от общия брой действителни гласове,за да не се повишава 4-процентовата бариера за влизане в Народното събрание.
Това квадратче трябваше да отпадне, не може веднъж да се брои, друг път да не се брои, коментира Филип Попов /"БСП лява България"/ в отрицателен вот.

Гласуването на изборите за президент, на референдума и за кмет на район "Младост" в София ще се осъществява в една секция, реши още парламентът. Предвижда се секционните избирателни комисии (в секции с над 500 избиратели) да се състоят от девет члена, които ще получат двойно възнаграждение.

Промените в Изборния кодекс влизат в сила от деня на обнародването им в "Държавен вестник". В двудневен срок от тази дата ЦИК трябва да определи местата в страните от ЕС, в които ще се образуват избирателни секции, и техния брой.
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ