Идва много сериозна икономическа криза в България, тревожи се Софиянски

Идва много сериозна икономическа криза в България, тревожи се Софиянски

Идва много сериозна икономическа криза в България, тревожи се Софиянски

Идва много сериозна криза в България и тя не е толкова политическа, колкото икономичческа. Това прогнозира в Сутрешния блок на БНТ бившият служебен премиер Стефан Софиянски. 

"Аз не се притеснявам чак толкова от политическа криза. Има напрежение, но това напрежение съпровожда управлението на Борисов от края на първия му мандат", коментира Софиянски. "Сега, в този мандат бих маркирал като източници на напрежение фалита на КТБ, смяната на здравните министри и председателя на НЗОК и историята с ЧЕЗ. Това всичко са неща, които показват едни управленски неумения и липса на ясна стратегия и цел на правителството", изброи той.

"Притеснява ме повече, че правителството общо взето не знае какво прави. Така... ще бъда съвсем откровен. В момента усилията трябва да се съсредоточат изяло върху икономическата среда. Не искам да бъда лош пророк, но за мен идва много сериозна икономическа криза в България. Защото ние не осигуряваме достатъчно растеж. Цените на горивата и в магазините - всеки го усеща - растат, а перспектива за бурно икономическо развитие, каквото е необходимо на България, ако искаме да влизаме в Еврозоната, няма. И това за мен е много по-притеснително", каза той.

"Разбира се, проблемите на хората с проблеми, които сега виждаме да реагират така остро, са изключително важно събитие. Но те трябва да са постоянен ангажимент на правителството. То трябва да си постави конкретни важни цели - по-бързо усвояване на фондовете, разбира се пречупването им през икономическия растеж, навлизането в Шенген, въвеждането в по-дългосрочен план на еврото. Ето тези неща се губят, защото липсва стратегия, както казах. Общо взето, създава се едно впечатление на голям хаос в управлението на държавата", каза още Софиянски.

По отношение на новия бюджет, Софиянски го нарече скучен. 

"На България не ѝ трябва скучен бюджет. На България ѝ трябва агресивен бюджет, силно инвестиционно настроен, много по-бърз оборот на паричната маса. Ние много бавим. Ето, да вземем пример с едни ремонти, които са важни и полезни... обаче те се правят бавно. Ако ти го направиш по-кратко, ще платиш повече заплати и ще завъртиш по-бързо парите, ще постъпват повече данъци и т.н. Ето тази динамика, която правителството и управлението не придава на управлението на страната, тя е необходима сега. И от тази гледна точка бюджетът ни трябва да е така ориентиран. Той трябва да бъде агресивен. Няма какво да се плашим от дефицита", смята той. 

"Въпросът е икономиката да почувства една сигурност. За нас все още усвояването на еврофондовете според мен върви много трудно, много бавно. И лоша е структурата на управлението. Ние нямаме персонифицирана отговорност за усвояването. А трябва да имаме", коментира Софиянски.

Според него много механично е направен сборът от партии и в голямата и в малката коалиция. Човек няма чувството, че партиите не са обединени от общи идеи. При тази постановка, съвсем естествени са проблемите, казва той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ