До дни ще имаме първите карантинни хотели у нас

До дни ще имаме първите карантинни хотели у нас

До дни ще имаме първите карантинни хотели у нас

До края на седмицата се очаква в страната да имаме карантинни хотели за подсигуряване на здравната система и да не се налага да се правят полеви болници. Това стана ясно от днешната среща на вицепремиера и министър на туризма Марияна Николова с представители на Националния борд по туризъм и Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, съобщиха от пресцентъра на Министерство на туризма.

"Хотелиерският бранш подкрепя идеята на правителството за осигуряване на леглова база като буферна зона с цел превенция на населението. Бизнесът вече има готовност да предостави над 3 хил. легла в цялата страна, където да се настаняват карантинирани лица, хора в изолация и близки на болни от COVID-19.  Очакваме Министерството на здравеопазването да ни предостави информация какви са санитарните изисквания, на които трябва да отговарят местата за настаняване, определени като "карантинни хотели", както и каква следва да бъде организацията на дейността им, свързана с предоставянето на настаняване и хранене и как хотелиерите биха могли да получат финансиране за това съгласно приетите мерки за борба с COVID-19", уточни министър Николова. 

По думите ѝ, Министерството на туризма няма да определя кои хотели ще бъдат включени в списъка като карантинни. "Практиката в други държави показва, че такива хотели се използват като буферни за хора, които трябва да са под изолация и не могат да го направят в домовете си, за да не заразят близките си, както и за лица, които пристигат от чужбина и подлежат на задължителна карантина", каза още министърът на туризма. 

Според нея, по този начин се предотвратява възможността някои от тези групи хора да прехвърлят заразата върху други лица, с които би контактували. "Изчисления показват, че карантинирането на човек в хотел намалява сумата, която държавата би отделила за неговото хоспитализиране минимум два пъти. По този начин се избягва прегряване на здравната система и разпространението на болестта у нас", добави Николова.  

По-късно от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация обявиха, че ще помогнат на здравната система чрез предоставяне на 3500 хотелски легла, които да се използват за карантиниране и изолиране на хора, както и за настаняване на близки на болни с Covid-19. Това е готовността, която е обявена след направените бързи проучвания, като се очаква броят им да се увеличи.

Кои точно места за настаняване ще се включат ще стане ясно, след като от здравното министерство уточнят на какви санитарните изисквания трябва да отговарят „карантинните хотели“ и каква ще бъде организацията на дейността. Както и какви ще са условията за финансиране на тази дейност.

Към момента най-много легла са изразили готовност да предоставят хотелиерите от курорта Златни пясъци – 1000 легла. В София хотелиери са готови да пригодят в помощ на здравната система 300 легла. Още 200 легла са в готовност да бъдат отделени за тази цел в района на Каварна. В Банско, Варна, района около Златни пясъци и Св. Св. Константин и Елена ще отделят по 150 легла. По 100 легла предлагат във Велико Търново, Велинград, Приморско и Шумен. В Силистра има готовност за 80 легла, в Русе и Девин по 50 легла, а в Ямбол и Хасково по 30 легла. Готовност са изявили и членове на БХРА от други населени места.

В интервю в сутрешния блок на Нова телевизия, Марияна Николова заяви, че през зимния сезон ще се разчита на българските и балканските туристи, а контролът на мерките ще бъде рестриктивен.  "Разчитаме на балканските страни за зимния си туризъм, но ще залагаме на вътрешен туризъм. Могат да се ползват сухопътните здравни коридори. Важно е да бъдат отворени границите между съседните държави. Трябва да сме обнадеждени за това, че ако мерките се спазват стриктно и съвестно от всички нас, има шанс зимният туризъм да бъде реализиран, макар и в по-малък мащаб, защото спадът е много сериозен", посочи тя. 

Мотото на България за зимния туризъм тази година ще бъде "Зимните спортове укрепват вашето здраве". Климатолечението, здравният и планинският туризъм ще бъдат приоритетни в маркетинговата стратегия на Европа за 2021 г. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ