ЕМА с препоръка срещу втора доза на ваксината на AstraZeneca при хора, получили тромбоза след първата

ЕМА с препоръка срещу втора доза на ваксината на AstraZeneca при хора, получили тромбоза след първата

Втора доза от ваксината срещу COVID-19, разработена от AstraZeneca и Оксфордския университет, не трябва да бъде поставяне на хора, които са имали кръвни съсиреци с ниски кръвни тромбоцити след получаване на първата доза от препарата. Това заяви Европейската агенция по лекарствата (ЕМА), цитирана от Ройтерс.

Съветите към здравните специалисти идват на фона на продължаващия преглед на ЕМА на случаите на редки, но тежки кръвни съсиреци, вероятно свързани с поставянето на тази ваксината, както и с препарата на компанията Johnson & Johnson.

От март насам EMA изследва подобни съсиреци в корема и мозъка, като агенцията препоръчва и двете указания на ваксините да съдържат предупреждение по въпросите на съсирването. Същевременно с това  агенцията продължава да е на позицията, че общите ползи от ваксините надвишават всички рискове.

„Докато кръвните съсиреци с ниски кръвни тромбоцити след ваксинация са много редки, EMA продължава да съветва хората да се запознават със симптомите, така че да могат да получат специализирано медицинско лечение, ако имат нужда от такова“, се казва в препоръката на агенцията.

Регулаторът посочва, че хората трябва да бъдат нащрек за всякакви признаци на кръвни съсиреци или ниски тромбоцити в рамките на три седмици след получаване на първата доза от ваксината на AstraZeneca, известна още с търговското си наименование Vaxzevria, както и че най-новите препоръки ще бъдат добавени към информацията за този лекарствен продукт.

AstraZeneca и Оксфордският университет не са коментирали решението на EMA.

Новите насоки са поредният проблем пред ваксината на AstraZeneca, която понесе редица критики заради съкращения на доставките и задържане на производството. Европейският съюз дори предприе правни действия срещу компанията за неизпълнение на договора за доставки на ваксини.

Същевременно с това обаче се трупат доказателства, че ваксината е ефективна. В четвъртък британско проучване показа, че две дози от ваксината на AstraZeneca могат да бъдат около 85% до 90% ефективни срещу симптоматично заболяване от коронавирус.

В друго проучване, публикувано тази седмица, се отбелязва, че трета бустер доза от ваксината може да увеличи значително антителата при ваксинираните хора.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ