С ваксините върви и логистиката. Има ли достатъчно мощна хладилна верига за доставка?

С ваксините върви и логистиката. Има ли достатъчно мощна хладилна верига за доставка?

С ваксините върви и логистиката. Има ли достатъчно мощна хладилна верига за доставка?

С ваксините върви и логистиката. Имаме ли достатъчно мощна хладилна верига за доставянето им?

Властите и правителствата по света не само трябва да приемат една или повече от одобрените ваксини за COVID-19, но и да са готови с логистиката, която включва мощна хладилна верига, с възможност за ниски температури до – 80 градуса. Това заяви за EurActiv н.с. I ст. инж. Костадин Фикиин, член на Изпълнителния комитет на Международния хладилен институт и ръководител на международни научно-изследователски проекти в катедра „Топлинна и хладилна техника“ на Техническия университет – София.

Според експерта, за доставка на ваксините се подготвят т.нар. „фризерни ферми“, разработвани от американската компания UPS, надхвълрящи площта на футболно игрище и включващи поредица от високи почти два метра фризери с кубовдна форма, способни да замразят милиони дози и да бъдат транспортирани по целия свят.

“Не е трудно да се досетим кой може да се възползва от толкова ниски температури. Кандидат-ваксините на Pfizer и BioNTech трябва да се съхраняват при около –70 до –80 градуса по Целзий“, обяснява Фикиин и добавя, че съществуващата в момента хладилна верига едва ли е способна да се справи с предизвикателството.

По-голям потенциал по отношение на доставките при сегашната инфраструктура имат други две формули. “Moderna първоначално съхранява ваксината си при –70 градуса, но по-късно успява да го направи и при –20 градуса. Тази ваксината може да издържи в незамразено състояние до 10 дни след размразяването й. Етикетът на руската ваксина „Спутник V“ (първата регистрирана срещу новия коронавирус в света) инструктира дозите да не се съхраняват при температури по-високи от –18 градуса, което, подобно на тази на Moderna, също я прави адаптивна към наличната в момента хладилна верига за замразени храни”, отбелязва специалистът.

AstraZeneca и Sanofi-GSK, с които Еврокомисията има сключени предварителни договори за доставка на стотици милиони дози, дават надежда, че техните ваксини вероятно ще трябва да са само охладени.

„Снабдяването с ваксина за COVID-19 на всяко човешко същество по цялата планетата няма да е никак лесно. Всички, които имат нужда от ваксина, трябва да я получат навсякъде в имунизационните центрове по света. Никой не може да се чувства в безопасност, докато всички не са в безопасност“, предупреждава Фикиин и припомня, че от Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA) изчисляват, че за доставянето на поне една доза на 7.8 млрд. души на Земята ще са необходими 8000 самолета от типа на Boeing 747.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ