Ръст от 24% в новите случаи на COVID-19 за седмица. Половин България е в червената зона

Ръст от 24% в новите случаи на COVID-19 за седмица. Половин България е в червената зона

В последните седмици няма динамика в Европа и на Балканите. По заболяемост България запазва 25-о място в Европа и 5-о на Балканите със 127 заболели на 100 000 души население за последните 14 дни. По смъртност страната ни се нарежда на 15-о място в Европейския съюз със 7,3 на 100 000 души население. Това обясни главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев по време на седмичния брифинг на Националния оперативен щаб.  

България, Гърция и повечето страни от Скандинавието, без Швеция, все още остават в светлата зона. Най-тежко остава положението в Португалия и Чехия и някои от страните от Бенелюкс. Раздвижването в страната е в посока нови области да влизат в групата с областите с над 120 заболели на 100 000 души население или накратко казано в "червената зона". В червената зона се намират 14 области или половината от страната. 10 области са в "оранжевата зона" от 60 до 120 заболели на 100 000 души население и в "Жълтата зона" са четири области, които  са с най-ниска заболеваемост - Видин Добрич, Разград и Търговище. Най-сериозна остава картината в Кюстендил.

По думите на доц Кунчев, разликата в заболелите се дължи на това, че процентът на положителни за британския вариант на COVID-19 в Кюстендил е твърде висок. "Засега обаче неговото разпространение е сравнително бавно, няма как да бъде спряно. Така или иначе той ще се разпространи и на други места в страната. По принцип на Балканите най-голям процент засега се установява в Гърция, но го има вече във всички останали страни. Нямаме все още установени случаи на вариантите от Южна Африка и Бразилия", посочи главният държавен здравния инспектор. 

"Доволни сме от постигнатите резултати до момента. Следим всяко число с необходимата загриженост. Следим нарастванто на случаите, но въпреки всичко отчитаме и нещо, което към настоящия момент е добър знак - нямаме такъв голям натиск върху лечебните заведения”, заяви здравният министър проф. Костадин Ангелов. По думите му, това давало възможност здравните власти да продължат "уверено" с плана, който следват, с анализирането през 14 дни и разхлабването на мерките, така, че да не се изпусни ситуацията към настоящия момент.

1246 са новите случаи на заразени с COVID-19 през последното денонощие при направени 11 545 теста, показват данните на Единния информационен портал. Има 43 пациенти, който са под 19 години. Така общият брой на положителните случаи в страната от началото на епидемията достигна 233 343. От тях активните случаи са 24 710. 3613 са настанени в лечебни заведения. 296 са в интензивни структури. 565 са излекувани. 72 години е средната възраст на починалите. 

Здравният министър съобщи още, че към днешна дата 43% са заетите легла за неусложнени пациенти, а заетостта на интензивните легла е 42%. Най-висок е процентът на заетост на интензивните легла в областите Благоевград, Разград, Силистра, София област и Хасково. Най-висок процент заети легла за неусложнение пациенти е: 81% в Благоевград, а е 57% са в област Плевен. 

По отношение на медицинския персонал от началото на пандемията до момента броят на заболелите медици е 9937. Активните случаи към днешна дата са 729. От тях на домашно лечение са 643. 86 са в лечебните заведения, от които 5-има са настанени в интензивните отделения. 

"Тенденцията е на нарастване на случаите на коронавирус. В момента в сравнение с миналата седмица има нарастване с 24% на базата на 100 000 души. 173 са в момента, сравнено с миналата седмица, когато бяха 139. Намираме се в на нивата на около 22 октомври миналата година, но прави впечатление, че кривата все още не е толкова остра. Още се намираме във фазата на по-бавно нарастване. Не е такъв случаят в Кюстендил. Смъртността е доста колебаеща се и трябва да кажа, че тя в сравнение с миналата седмица има намаление с около 9%. Прави впечатление, че от 4 седмици смъртността е с формата на приливи и отливи. Нивата на смъртността в момента отговарят на нивата на 5 ноември миналата година", обясни председателят на Националния оперативен щаб и началник на ВМА генералмайор проф. д-р Венцислав Мутафчийски. Той отбеляза, че расте и процентът на заетост на леглата на национална база.  

Вече има предварителни очаквания за количествата ваксини, които ще пристигнат в България през март. "Страната ни очаква над 500 000 дози, което ще позволи да бъде ускорен процесът на ваксиниране", обясни изпълнителният директор на Агенцията по лекарства Богдан Кирилов. Утре ще пристигнат 57 600 дози от Оксфордската ваксина (AstraZeneca). До края на този месец очакваме общо 240 000 дози от ваксините.

По информация на Европейската агенция по лекарствата, в началото на тази седмица е подадено заявление за одобрение от четвъртия производител на ваксини срещу коронавируса - Johnson & Johnson. Очакванията са оценката на неговата еднодозова ваксина да приключи към средата на месец март. Ако становището на Европейската агенция по лекарствата е положително, ЕК ще може да издаде разрешение за употреба в ЕС на четвърта ваксина. По думите на Кирилов, продължава оценката на още две ваксини в Европейската агенция по лекарствата - на CureVac, която е РНК-ваксина и на Novavax, която се очаква да бъда първата антигенна ваксина. 

"Както знаете, в момента ваксинационният план застъпва хора от втора и трета фаза. Втора фаза е почти приключила, остават някои контингенти от трета фаза, но се очаква и голям брой ваксини. До края на месеца около 100 000 ваксини, а следващия повече. Освен това, със заповед на г-н министъра бяха определени съответни имунизационни пунктове в цялата страна, което позволява да се разшири гамата от провеждани ваксинации. В тази връзка Националният ваксинационен щаб предлага на г-н министъра да се премине към четвърта фаза - това с възрастни хора над 65 години, както и тези с хронични заболявания", обясни  проф. д-р Красимир Гигов, генерален директор на БЧК и ръководител на Националния ваксинационен щаб. 

"Лошо впечатление прави фактът, че от списъците от РЗИ със заявили, че искат да бъдат ваксинирани, от 180 човека реално се явяват 50. Това рефлектира върху хората, които очакват да проведат ваксинацията. Затова помолихме да се помисли да се включи и четвърта фаза на ваксинация. Ние имаме готовност да работим много по-интензивно", коментира директорът на "Пирогов" проф. д-р Асен Балтов.  

Ген. Мутафчийски обясни, че в кратките характеристики не се е препоръчвало ваксини да се прилагат на бременни и кърмещи жени, защото не е имало достатъчно поставени ваксини на такава група хора, за да могат да се дадат надеждни препоръки да се използват ваксините.

"Нямаме основания да очакваме, че те ще се явят като някаква по-особена група, която да трябва да бъде изключена. При нито една от досега прилаганите ваксини при човека няма противопоказания да се прилага при бременни и кърмещи жени. Очакванията са, че и при тези ваксини няма да има никакъв проблем, но трябва да имаме научни доказателства за това. Има определено негативно отношение към ваксинацията в България и затова трябва много внимателно да се работи. Това скоро ще бъде решено, както и за ваксинирането на децата", добави Мутафчийски. 

От своя страна министърът на здравеопазването проф. д-р Костадин Ангелов обясни, че в България разполагаме с ваксина – аденовирусната ваксина от Оксфорд (AstraZeneca), за която има данни, че се поставя на бременни жени. Тя за момента е единствената ваксина, която е регистрирана в ЕС, която се прилага на бременни. Това е решение на експертния съвет. Не очаквайте от мен аз да повлияя на това решение. Това е тяхна препоръка, която даваме към общопрактикуващите лекари, за да могат те да имат сигурността, от която се нуждаят, за да отговарят на въпросите на своите пациенти. Трябва да слушаме гласа на науката и на експертите и това не може да бъде политическо решение в никакъв случай. Най-важна е преценката на всеки лекар. Винаги водещо е неговото решение", посочи проф. Ангелов. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ