Шведите губят вяра в стадния имунитет

Шведите губят вяра в стадния имунитет

Доверието на шведите в стратегията на страната за борба с пандемията от короанвирус отслабва на фона на почти пълното запълване на капацитета на болниците, пише Блумбърг.

Според анкета на DN / Ipsos, публикувана днес, 82% от шведите са „донякъде“ или „много“ притеснени, от това дали здравната система на страната ще може да отговори на предизвикателството, пред което е изправена. Доверието в способността на властите да се справят с пандемията е паднало до 42% спрямо 55% през октомври. Същевременно с това 44% от шведите се страхуват, че властите не правят достатъчно за борбата с вируса, като месец по-рано подобно мнение изразяваха 33% от анкетираните.

„Очевидно е, че нарастване на броя на заразените, комбинирано с мерките, предприети от властите, са довели до рязък ръст на безпокойството“, коментира Никлас Калебринг, анализатор от Ipsos.

Решението на Швеция да не прибягва до локдаун беше противоречиво от самото начало, особено на фона на по-високата смъртност в страната в сравнение с нейните съседки. След сравнително спокойно лято, дневният брой на заразените започна да нараства, а болниците да се пълнят. Към сряда в интензивно отделение са настанени 200 души.

По-рано националната статистическа агенция съобщи, че ефектът от кризата с COVID-19 ще доведе до средната продължителността на живота в Швеция след век на почти непрекъснат растеж.

Според скорошно проучване Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) Швеция се нарежда сред най-тежко засегнатите от пандемията страни в Европа, както по степен на заразяване, така и по относителна смъртност.

 „В случай на трета вълна здравната система ще бъде дори по-натоварена, отколкото досега“, заяви във вторник Томас Линден, който заема ръководна позиция в Националния съвет по здравеопазването.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ