ЕС има голям проблем с рециклирането на пластмаса, сочи доклад на Европейската сметна палата
Европейският съюз има проблем с преработването на пластмасовите отпадъци, сочи доклад на Европейската сметна палата. Според документа пластмасовите опаковки за еднократна употреба, например кофички от кисело мляко или пластмасови бутилки за вода, представляват около 40% от употребата на пластмаса в ЕС и над 60% от пластмасовите отпадъци в блока. Данните сочат, че те са най-малко преработваните опаковки в ЕС. В същото време обаче през 2018 г. Европейската комисия удвои целта за преработка на 50% от тези отпадъци до 2025 г. и на 55% до 2030 г.
Проблемът произтича от това, че методите за изчисляване нивото на рециклиране на тези продукти към момента не са уеднаквени. Новите начини за изчисляване следва да предоставят по-надеждна картина. Те обаче може да доведат до значителен спад на отчетените данни от 42% преработени пластмасови отпадъци по настоящи изчисления, до едва 30%, отбелязва палатата.
Друг основен проблем на рециклирането в ЕС е износът на използваните опаковки. Близо една трета от отчетените като преработени пластмасови опаковки всъщност се изнасят от ЕС, за да бъдат обработени другаде, където липсват подобни регулации, се уточнява в съобщението.
От януари 2021 г. по-голямата част от превоза на пластмасови отпадъци ще бъде забранен. Липсата на възможности за обработка на тези отпадъци в ЕС може да доведе до увеличаване на незаконния превоз и на свързаните с отпадъци престъпления, срещу които европейското законодателство е твърде слабо, се посочва в доклада.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.