Европа преживя най-горещото лято, откакто се води статистика

Европа преживя най-горещото лято, откакто се води статистика

Европа преживя най-горещото лято, а температурите в Средиземноморието счупиха рекордите с голяма разлика, съобщи службата за изменение на климата на ЕС, „Коперник“.

Експертите калкулират, че средната температура на въздуха през юни-август е била близо градус над средната за периода 1991-2020 г., което я прави най-горещата, откакто се води статистика. Предишните най-топли лета от 2010 и 2018 г. са с около 0.1 градуса по-хладни, предаде „Ройтерс“.

Така лятото на 2021 г. е последният крайъгълен камък в дългосрочната тенденция на глобално затопляне, докато емисиите на парникови газове променят климата на планетата. Записите на „Коперник“ датират от 1950 г., но са комбинирани с бази данни, водещи началото си от средата на XIX век.

В изявление се съобщава, че този август заедно със същия месец през 2017 г. е третият най-топъл в историята в световен мащаб с малко над 0.3 градуса по-топъл от средното за периода 1991-2020 година.

Подобно на голяма част от Северното полукълбо, Европа беше осеяна от екстремни метеорологични събития през последните месеци, включително рекордни нива на дъжд, които предизвикаха сериозни наводнения в Белгия и Германия, както и горещи вълни, предизвикали пожари в южната част на региона, пише CNN.

Неравномерни промени

Повишаването на температурите обаче не е повсеместно – докато в южните части рекордите за жега бяха счупени, на изток беше по-топло от средното, а в Северна Европа летните горещини бяха под средното ниво.

Италия регистрира 48.8 градуса по Целзий на 11 август в Сицилия. Ако бъде потвърдено от Световната метеорологична организация, това ще е най-горещият ден, отбелязван някога на континента. Най-горещо преди това беше в Атина, където през 1977 г. живакът достига 48 градуса.

Откъде дойде жегата?

Тазгодишните високи температури се свързват с антициклон, който засегна Испания, а след нея – Гърция и Турция, които преживяха деструктивни пожари.

На този фон в Гренландия на 14-15 август температурите се повишиха над нулата за трети път за по-малко от десетилетие, което предизвика безпрецедентни дъждове.

Както пожарите, така и наводненията може да имат общо с жегата. Продължителната топлина може да влоши условията на суша, но също така може да увеличи и количеството водни пари, задържани в атмосферата, което на свой ред може да направи валежите по-тежки, дори да са по-редки.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Бъсеску: Днешният вот противопоставя два диаметрално различни политически курса – „промосковски“ срещу „проатлантически“