Голяма трансформация ще настъпи в екосистемите заради глобалното затопляне

Голяма трансформация ще настъпи в екосистемите заради глобалното затопляне

Голяма трансформация ще настъпи в екосистемите заради глобалното затопляне

Гори, пустини, пейзажи и жизненоважни екосистеми на земята може да преживеят голяма трансформация в идния век заради климатичните промени, предупредиха американски учени, цитирани от БТА. Някои промени вече са започнали в югозападните части на САЩ, където мащабни горски пожари унищожиха големи горски площи.

В идните 100-150 години тези промени вероятно ще се разпрострат до саваните и пустините, нарушавайки екосистемите и заплашвайки фауната и флората. Заплахата тегне по-специално и върху Европа и САЩ, посочват учените в публикация в научното издание "Сайънс". 

"Ако оставим климатичните промени извън контрол, видът на растителността на тази планета ще бъде тотално различен от онова, което е тя сега днес и това ще е огромен риск за разнообразието на планетата", предупреждава Джонатан Оувърпек, декан на Училището по околна среда и устойчиво развитие към Мичиганския университет.

Твърдението се базира на изследване на фосили и на данни за температурата, връщащи се 21 хил. години назад, когато е приключил последният ледников период и температурата на планетата е нараснала от 4 на 7 градуса по Целзий. 

Експертите подчертаха, че техните прогнози са предпазливи, защото затоплянето в далечното минало е било предизвикано от естествени вариации и е обхващало един много по-дълъг период.

"Говорим за същия мащаб на промяна, случил се в период 10 хил. - 20 хил. години, който сега ще се струпа за един или два века", казва Стивън Джаксън, директор на Югозападния център за адаптация към Американския геоложки институт. "Екосистемите ще трябва да побързат с адаптирането си", допълва той.

Изследването на учените се основава и на данни от близо 600 места от всеки континент без Антарктика. Най-поразяващите промени са били констатирани на средните ширини по високи места в Северна Америка и Европа и в южните части на Южна Америка. Става дума за райони, които са били покрити с най-общирни ледници и които са се затоплили най-много с еволюцията на климата.

Според учените, ако емисиите на парникови газове се ограничат до целите, фиксирани в Парижкото споразумение за климата от 2015 г., то вероятността за мащабна трансформация на растителността е под 45 процента. Но ако нищо се се направи тази вероятност надвишава 60 процента. Такава промяна няма да засегне само горите, но и питейната вода и цикъла на формиране на водата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Новият главен секретар на МВР: Ще предложим праг до 0,5 промила зад волана
McDonald's  вдига таксите за нови франчайз ресторанти в САЩ за първи път от близо 30 г.
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 25 септември до 1 октомври
bTV със светкавична позиция след номинацията на Хемикян, въвежда още мерки за безпристрастно отразяване на изборите
Ивайло Вълчев e кандидатът за кмет на София от "Има такъв народ"
Почина босът на мафиотския клан Коза Ностра Матео Денаро
Lego се отказва от производството на тухлички от рециклирана пластмаса
Канада се извини, след като в парламента бе почетен ветеран, воювал на страната на нацистите