Лош сценарий: До края на века ще се затопли повече от очакваното

Лош сценарий: До края на века ще се затопли повече от очакваното

До 2100 г. Земята може да се затопли с 15% повече от най-лошите досегашни прогнози на експерти от ООН, твърдят климатолози от института „Карнеги“ в Станфордския университет, предава БГНЕС.

Патрик Браун и Кен Калдейра казват в изследването, публикувано в „Нейчър“, че най-песимистичните модели предвиждат увеличение на емисиите на парникови газове през целия век и увеличение на средната температура с 3,2 – 5,9 градуса до 2100 г. спрямо прединдустриалния период.

Изследването въвежда в моделите данни за слънчевата енергия, която се поглъща или отразява от Земята. На базата на получените резултати се изчислява, че затоплянето ще е с 0,5 градуса по Целзий по-високо от съответния модел на Междуправителствената група. Ако емисиите на газове с парников ефект продължат да са в същите количества, има 93% вероятност, затоплянето да надхвърли 4 градуса до края на века.

През 2014 г. междуправителствена група експерти по климата публикува няколко възможни сценария за глобалното затопляне в края на 21 в. в резултат на емисиите парникови газове.

В предходните изчисления, вероятност за затопляне на 4% е значително по-слаба, уточнява Калдейра в комюнике. На този етап температурата на Земята се е повишила с 1 градус според учените. По-малко от един градус затопляне е било достатъчно да предизвика повече поройни дъждове, топене на полярната шапка, повишаване на киселинността и нивото на океаните, предупреждават учените.

Вече сме по-сигурни относно бъдещето на климата, но лошата новина е, че ще е по-топло отколкото мислехме“, коментира професорът по метеорология от британския университет в Ридинг Уилям Колинс.

Негови колеги предупреждават, че не бива да се избързва с изводите, преди да бъдат анализирани всички възможни доказателства за тези твърдения. Други се опитват да проявят оптимизъм за бъдещето на климата, надявайки се, че в известна степен то зависи от усилията на света в борбата с глобалното затопляне. Парижкото споразумение за климата, намаляването на вредните емисии от промишлените предприятия, действия на градове и държави по света за намаляване на парниковите газове, може да помогнат за предотвратяването на катастрофичните сценарии.

Парижкото споразумение от 2015 г. предвижда да се ограничи повишаването на средната температура на Земята под 2 градуса по Целзий спрямо нивото преди индустриалната революция. В същото време президентът на САЩ Доналд Тръмп реши да извади САЩ от реши споразумението за климата и да насърчи използването на един от най-големите замърсители - изкопаеми горива.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ