Пластмасовите микрочастици са влезли в хранителната ни верига
Микроскопичните частици пластмаса, които се отделят при прането на синтетични дрехи или от гумите на движещите се коли, са един от основните замърсители на световния океан, обяви Международният съюз за защита на природата.
Според учените в много от развитите държави в Северна Америка и Европа замърсяването с микрочастици е по-голямо, отколкото замърсяването с видимите с просто око боклуци.
Според един от последните отчети на организацията, цитиран от информационните агенции, пластмасовите микровлакна са 15 до 31% от общото количество пластмасови замърсители на океана. В количествено изражение това означава още 9,5 млн. тона пластмаса годишно.
Невидимите частици се съдържат в корабното покритие, в пътната маркировка, но също така и в козметиката и в градския прахоляк.
Особено тревожна е ситуацията в Арктика, най-големия източник на морски продукти за Северна Америка и Европа, отбелязва Карл Густав Лъндин, шеф на програмата за полярните води.
Изглежда, че когато микрочастиците пластмаса замръзнат в леда, понижават точката на топенето му и така ставаме свидетели на по-бързото изчезване на морския лед, пояснява Лъндин и продължава:
Когато ледът се стопи, освобождава планктон, който привлича рибата и това позволява на пластмасовите частици да проникнат направо в нашата хранителна верига.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.