Редуцирай, реновирай, рециклирай… и чисти около себе си

Редуцирай, реновирай, рециклирай… и чисти около себе си

От 16 до 24 ноември отбелязваме за пореден път Eвропейската седмица за намаляване на отпадъците. В инициативата, която винаги е през ноември, участват администрации, частни компании, училища, граждански организации и граждани, а целта е все повече хора да бъдат ангажирани в каузата за отговорното отношение към управлението на отпадъци.

България, която за поредна година се включва, е сред отличниците по рециклиране на пластмаса през 2016 г., стана ясно от публикувани данни на Евростат. С рециклирани 65% от пластмасовите отпадъци тя е на второ място в Европейския съюз след Литва. А през миналата година най-голямата организация за оползотворяване на отпадъци от опаковки у нас „ЕКОПАК България“** оползотвори и рециклира общо 100 974,37 т. отпадъци. Това означава, че 60,69% от декларираните от членовете на организацията отпадъци от опаковки са оползотворени и рециклирани. Така заложената в законодателството цел е преизпълнена за поредна година. От всички отпадъци от опаковки, които са оползотворени или рециклирани от организацията, пластмасата е 18 004 т, хартията – 46667 т, металът – 5065 т, стъклото – 24 103 т, дървесината – малко над 7000 т, а другите отпадъци са около 40 т.

Посланието „Редуцирай, Реновирай, Рециклирай и… чисти“, което е слоган на тазгодишната Европейска седмица за намаляване на отпадъците, намира все повече привърженици и посланици в България. Много млади хора проявяват нетърпимост към безотговорното поведение на тези, които замърсяват природата, не почистват след себе си в планината и край морето или просто изхвърлят боклуците си на улицата. София Петрова, на 19 г., от София разказва, че често с приятели се качват през уикенда на Витоша, изкачват планински върхове, катерят скали край Лъкатник. „Всеки път се възмущавам как е възможно хората да нямат съвест и да си изхвърлят боклука, където им падне. Последно в пещерата Проходна намерихме цяла купчина пластмасови бутилки. Бяха си направили нещо като сметище. Естествено събрахме боклука и го изхвърлихме в София“, обяснява София. Със съучениците си абитуриенти са садили дървета, чистили са край училищния двор, почиствали плажа на Аркутино. Възприела е за свое мото, че най-добрият боклук е непроизведеният. Затова с приятелите си се старае да ограничава количеството боклук, който оставя – не ползва пластмасови чаши за кафе, носи си своя, порцеланова за многократна употреба в кафенето. „В Университета се групираме и ходим по петима колеги с една кола. Всички от семейството ми отказват полиетиленова торба в супера, носим си хартиени или платнени. Защо едни чистят, а други мърсят? Чистенето не трябва да е само един ден в годината, а ежедневно. Трябва да се знае, че мястото на всеки отпадък според вида му е в разноцветните контейнери. Кой не знае кой контейнер за какво е?“, задава риторичен въпрос момичето.

Над 9000 деца в цялата страна вече имат категоричен отговор на питането на София. Благодарение на турнето на образователния куклен театър „Приказка за юначета с празни тумбачета“, организирано два пъти годишно от „Екопак България“ в различни населени места, децата от детските градини и началните класове научават по забавен и лесен за разбиране начин кой вид отпадък в кой контейнер се изхвърля.

[[{"fid":"344163","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":910,"width":608,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

Те пеят и танцуват с Хартояд, Пластоядка и Стъклояд, състезават се да разделят отпадъците. И стават верни почитатели на разделното събиране. „Вкъщи вече разделяме отпадъците в три различни торби. След това с мама или с батко ги изхвърляме в жълтия, синия и зеления контейнер с Пластоядка, Хартояд и Стъклояд, симпатичните животинчета от приказката“, обяснява авторитетно 5-годишната Кати.

[[{"fid":"344162","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":405,"width":609,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Същите навици възпитава и кампанията „Стара хартия за нова книга“. За седемте години на провеждането й в нея са се включили 48 228 деца, които с помощта на своите родители са събрали 254,7 т хартия за рециклиране. Така те са спасили от изсичане 3311 дървета, а в замяна са получили 55 820 нови книги. Кампанията мотивира децата още от най-ранна възраст да се научат да полагат грижи за природата и да обичат четенето.

Миналата година „ЕКОПАК България“ създаде в София и първия по рода си у нас образователно-информационен център. Там тийнеджърите научават историята на разделното събиране от древността до днес, запознават се със сериозните екологични проблеми, които застрашават съществуването на Земята и чрез различни интерактивни игри стават почитатели на зеленото мислене. Техните идоли, влогърите Стан и Стефи, са сред най-ревностните фенове на зелената идея и чрез своите клипове увличат и заразяват почитателите си с полезни идеи. Те и други блогъри и влогъри учат последователите си как да намаляват боклуците, които произвеждат в ежедневието си, как да дават нов живот на различни стоки, за да бъдат използвани по-дълго, разясняват коя маркировка на опаковките какво означава.

[[{"fid":"344165","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"4":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":464,"width":620,"class":"media-element file-default","data-delta":"4"}}]]

И учителите са спечелени за съмишленици на идеята. С платформата „Рециклиращо училище. Учители за чиста природа“, която обхваща 107 учители от 178 училища, които провеждат екологични уроци в часовете на класа. „Убедени сме, че децата лесно могат да бъдат спечелени за зелената идея. Затова с помощта на „Заедно в час“ създадохме учебни помагала, разработихме игри и тестове в помощ на учителите. Електронната платформа, която създадохме, се превърна в мрежа за споделяне на опит и размяна на материали. От създаването на компанията до днес инвестираме сериозно в повишаване на информираността на всички възрастови групи, тъй като това е нашата мисия – да образоваме и да информираме и да подпомагаме функционирането на системата“, разказа Мариана Петкова, мениджър Комуникации в „ЕКОПАК България“.

Точно в тази насока е и конкурсът „Най-зелена община“. Всяка година общините, партньори на организацията, кандидатстват с екологични проекти, насочени към разясняване на ролята на разделното събиране за опазването на природата, към подобряване функционирането на системата и към облагородяване на градската среда. Организацията насърчава зеленото поведение чрез финансиране на най-добрите проекти в 3 категории – голяма община, средна община и малка община. Така например тази година Русе спечели надпреварата в категорията „Голяма община“ с образователна кампания за деца в училищна възраст за популяризиране на разделното събиране на отпадъци от опаковки. А проектът на малката община - победител, Левски бе "Зелено училище за малки и големи".

Има смисъл и реален резултат от цялата активност за повишаване на еко културата на населението, става ясно от ежедневно увеличаващия се брой на сигналите, които подават непримирими граждани на Фейсбук страницата на компанията. „Сигнализират ни веднага щом трицветните контейнери изчезнат ненадейно, или че някой контейнер е препълнен, търсят подкрепата ни за различни екологични инициативи. Най- чести са въпросите можем ли да предоставим съдове за разделно събиране някъде, където липсват, или пък за домашна употреба.“, разказва администраторът на страницата.

ЕКОПАК БЪЛГАРИЯ е най-голямата организация за управление на отпадъци у нас и е лидер на пазара с 42% . Организацията има 17 934 бр. цветни контейнери в 88 общини и събира разделно отпадъците на 2 543 058 жители. От създаването си през 2004 г. до днес организацията се грижи за създаване и развитие на системата за разделно събиране в съответствие с най-добрите световни и европейски практики

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ