България трябва да се фокусира върху прехода към дигитална енергетика

България трябва да се фокусира върху прехода към дигитална енергетика

Електроразпределителните дружества са в ядрото на промените, които ще превърнат зелената енергетика от пожелание в действителност. Защо е така и какво предстои? Посрещането на новите изисквания за зелен енергиен сектор е невъзможно без разпределителни дружества от ново поколение и без ясното осъзнаване, че нашата визия трябва да кореспондира с целите на ЕС. Новите изисквания вече са на прага ни, Зелената сделка е факт. Целта е икономиката на ЕС да постигне въглеродна неутралност до 2050 г. Визията на Европа предвижда трансформация на енергетиката към производство само от възобновяеми източници на енергия, електроенергийна ефективност и дигитализирани системи за управление на мрежата. Крайна цел до 2030 г. е намаляване на вредните емисии с поне 55% и увеличаване на дела на потребяваната енергия, произведена от ВЕИ, до 40%. В момента в България този дял е около 21%. Това означава не само ръст на големите ВЕИ, но и повече малки локални производители и създаване на механизми за управление на такава децентрализирана система на различни източници на електроенергия. Популярна ще бъде peer to peer търговията. Например съседи могат да си продават взаимно излишното количество произведена или съхранена от тях енергия. Особено важно ще бъде и складирането на енергията от ВЕИ, за да може например акумулираната през деня соларна енергия да се използва и през нощта. Вече започва и масово използване на електромобили. Това ще има огромно отражение върху енергийната система. В Европа в момента има 0,5 млн. зарядни станции, като се предвижда през 2025 г. те да достигнат 1,2 млн. и 2,2 млн. през 2030 г. Има и предложение от 2035 г. да спре регистрацията на автомобили с двигатели с вътрешно горене. Обслужването на множество зарядни станции за електромобили изисква нов тип управление на мрежата и увеличение на капацитета ѝ. За да съществува всичко, казано до тук, в една стабилна система, е необходимо да се инвестира в цифровизация на мрежата и да се внедрят технологии, които да позволят на електроразпределителните дружества да отговорят на нуждите на пазара.

- На какъв етап от трансформацията на мрежата е „ЧЕЗ Разпределение“?

- Започнахме реформи, не изоставаме от тенденциите в европейски мащаб. Разбира се, най-сериозен остава въпросът за финансирането на промените. Развитието на мрежата за момента се обезпечава само от цените за мрежови услуги, които са регулирани, тяхната промяна не зависи от пазара. За да е по-ясно – от 100 лв. сметка за ток в нашето дружество остават около 14 лв. В България цените за мрежови услуги са сред най-ниските в Европа – повече от два пъти по-ниски от средните за ЕС. В същото време разходите за развитието на мрежата са аналогични на западноевропейските. Всичко това ограничава възможностите за развитие на мрежата, за пълна трансформация и осъществяване на енергийния преход с необходимите темпове. Затова и няколко пъти кандидатствахме за финансиране за модернизацията на мрежата и разширяване на капацитета щ чрез Плана за възстановяване и устойчивост на България. Предложихме редица проекти, но не беше одобрена никаква подкрепа за ЕРП в България, въпреки че ние имаме основна роля в прехода към енергетиката от ново поколение. Редно беше да се предвиди финансиране в плана, което би обезпечило нуждата от допълнителни инвестиции в мрежата. Посоката е ясна и ние не спираме да се борим за осигуряване на допълнителни средства. Надяваме се, че сериозността на проблема ще бъде осъзната на национално ниво и ще се постави фокус върху прехода към дигитална енергетика. Електроенергийната система е един цялостен организъм и ако искаме той да се развива, не може да бъде оставен един от органите му да боледува. В противен случай ще страда цялата система.

- Каква е стратегията ви на този етап? Започнахте ли този преход?

- Да. Съвместно с новия собственик на компанията „Еврохолд“ ние актуализираме стратегията в съответствие с новите изисквания и изготвяме дългосрочен план за развитие. Междувременно въвеждаме нови технологии, системи и елементи за дистанционно управление. Масовото събиране на данни за развитие на Географската информационна система (ГИС) е фундаментът за дигитализация и внедряване на останалите системи. Фокусираме се върху внедряването на дистанционно обслужвани електромери. Това е един модерен подход, който ни дава възможност да имаме поглед в реално време върху доставките и консумацията на електроенергия. В момента работим и с пилотна версия на система, която изобразява разпределителната мрежа в реално време и позволява нейното управление от разстояние. Въвеждаме и платформа за ефективно управление на екипи на терен. Имплементираме автоматизирани съоръжения по мрежата. Резултатът ще бъде по-бърза локализация на аварии и онлайн наблюдение върху качеството. Ще разполагаме с различни аналитични възможности, включително и възможност за прилагане на различни алгоритми и изкуствен интелект с цел вземане на превантивни мерки при откриване на потенциални рискове за мрежата. Ще можем да отговаряме на различни промени, например на очаквания ръст в потреблението и промяната на потребителските изисквания. В заключение иновациите ще позволят по-ефективно управление на мрежата и балансиране на капацитета щ, оптимизиране на разходите по цялата верига и ще позволят децентрализация на цялата енергийна система. Не на последно място чрез тях ще допринесем за декарбонизацията и подобряване на околната среда. Не трябва да забравяме, че промени настъпват не само в резултат на декарбонизацията. Съществуват различни фактори, които водят до необходимостта от промени. Работата от разстояние например променя изискванията. Наблюдават се товари по мрежата там, където ги е нямало. И ние трябва да се адаптираме. Понякога изключително спешно.

- Всички тези промени не налагат ли промяна в изискванията към служителите? Как се справяте с необходимостта от експертен персонал в тази сфера?

- Безспорен факт е, че има недостиг на специалисти в електроенергетиката. Затова имаме дългосрочни програми за привличане и задържане на квалифицирани кадри, за обучение и преквалификация. Ще дам за пример и вътрешното ни състезание „ОлимпиАГА“, отворено за всички служители в компанията независимо какви позиции заемат. Под формата на отборна игра всички желаещи имат възможност в симулирана реалност да работят с най-модерната система за автоматизирано управление на мрежата. Ако покажат потенциал и желание, им даваме възможност да се развиват в нова посока. От години развиваме и програми за дуално обучение, стипендиантски и стажантски програми в средните и висшите училища в България. Много е важ­но необходимостта от добре подготвени кадри да бъде осъзната на по-мащабно ниво. Първо бъдещите студенти да знаят, че секторът вече се нуждае не само от електротехници, но и от специалисти, занимаващи се със смарт технологии от различен тип, IT професионалисти и т.н., а университетите от своя страна да адаптират своите специалности, за да отговорят на промените. Това сякаш вече се случва, само преди дни имахме запитване от Техническия университет в София точно в тази връзка. Важно е образователната система да бъде адаптирана към нуждите на сектора.

Q&A

Зад строгия мениджър се крие мъж, който обича моторите[[{"fid":"383518","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":419,"width":801,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Q Какво е за вас България, работно място или дом?

A Родината си е родина и това няма как да се промени. Но животът ми е тук.

Q За кого викате, когато играят България и Чехия?

A Гледам много-много да не викам, защото обикновено съм тук (смее се). В действителност тази тема е основен повод за шеги с близки дори когато двете страни не играят помежду си. Стриктно се следи например броят медали на олимпиадата... Разбира се, когато България играе с някой друг, съм за България.

Q Свободното време прекарвате…?

A На две гуми. С мотор не само в България и Чехия, но и в цяла Европа. Бил съм например на Полярния кръг.

Q Да си мениджър на такава позиция е…?

A Денонощна отговорност.

Автор: Антоанета Василева. Текстът е публикуван в бр. 10/2021 г. на сп. "Мениджър"

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ