Докладът по сделката за ЧЕЗ с негативно заключение

Докладът по сделката за ЧЕЗ с негативно заключение

Предстоящата сделка между ЧЕЗ и "Инерком България" не се съобразява и не изпълнява заложени изисквания в Стратегията за приватизация, а "Инерком България" не отговаря на нито един от критериите към кандидатите за инвеститори на електроразпределителни дружества. Това е едно от заключенията в доклада на временната парламентарна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства във връзка с приватизацията и планираната продажба на дружествата на ЧЕЗ Груп в България.

Комисията днес прие доклада за дейността си и проекторешението към него, съобщи БТА. По-рано тази седмица комисията не успя да постигне съгласие и беше сформирана работна група за корекции по доклада. ГЕРБ и ДПС обявиха, че ще подпишат доклада с особено мнение.

С проекторешението се възлага на Министерски съвет до края на годината да извърши задълбочен анализ относно изпълнението на заложените цели в приетата Стратегия за приватизация на електроразпределителните дружества от 2003 г. и да ревизира постановление номер 181 за определяне на стратегически обекти и дейности, които са от значение за националната сигурност в частта му сектор "Енергетика", включвайки основни активи и дейности на електроразпределителните предприятия.

Предвижда се още службите за сигурност да предоставят в парламента детайлен анализ на действията си по планираната продажба на дружествата на ЧЕЗ Груп в България по отношение на своевременното и качествено информиране на компетентните органи на изпълнителната власт.

Проекторешението предвижда също така Българската народна банка да предостави информация по надлежния ред относно поетите ангажименти от български банки във връзка със сделката за придобиване на активите на ЧЕЗ.

Председателят на временната комисия за планираната продажба на ЧЕЗ Жельо Бойчев коментира, че целите на комисията са частично изпълнени дотолкова, доколкото се е видяло, че има определени слабости в законодателството и в отговорностите на институциите.

Аз лично не съм удовлетворен от това, че ние не изпълнихме някои от големите очаквания, които имаше към комисията, а именно да отговорим кой по същество и с какви средства купува активите на ЧЕЗ в България, посочи той. Разбира се, още няма и приключила сделка, но в крайна сметка беше отказана такъв тип информация на комисията, което считам за крайно нередно, заяви Бойчев. Той отбеляза, че само една банка е отговорила на комисията, и посочи, че от БСП ще предложат допълнение на Закона за кредитните институции относно термина "професионална тайна".

Не приемам също, че българските специални служби нямат информация относно хода, на какъв етап е и кои са ангажираните лица с такъв тип сделки, коментира Бойчев.

От проекторешението отпадна предложението министърът на енергетика да предложи в парламента критерии, по които КЕВР ще упражнява новото си правомощие да се произнася по сделки с активи на лицензионни дружества. Делян Добрев /ГЕРБ/ обясни, че предстои в края на май Министерството на енергетиката да внесе в НС проект за промени в З

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ