Държавата е платила над 55 млн. лв. за студен резерв през последните 12 месеца

Държавата е платила над 55 млн. лв. за студен резерв през последните 12 месеца

Държавата е платила над 55 млн. лв. за студен резерв през последните 12 месеца

Българската държава е платила над 55 млн. лв. за осигуряване на „студен резерв“ от електроенергия на електрически централи в страната през последната една година, показва информация от Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Осигуряването му е необходимо в случаи на свръх потребление на електроенергия, тъй като България все още не разполага с механизъм за капацитет, който да осигурява внос при спешна необходимост. След като разследвания на Антикорупционния фонд стана ясно, че сред централите има такива, които не функционират и разчитат почти изцяло на въпросните държавни приходи, миналата седмица премиерът Бойко Борисов разпореди подобни поръчки вече да се дават единствено на държавния ТЕЦ Марица изток 2 и то при извънредно решение от министъра на енергетиката. Ден по-късно подобна поправка в Закона за енергетиката беше гласувана от депутатите в Народното събрание.

Случайно или не в края на месеца изтичат актуалните договори, които ЕСО е подписало с централите за осигуряване на студен резерв.

Освен ТЕЦ „Варна“, който е мажоритарна собственост на почетният председател на ДСП Ахмед Доган, още няколко електрически централи са печелили поръчки за осигуряване на студен резерв от ЕСО. Ето кои са те:

Биовет 1,543,493 лв.
ТЕЦ Бобов дол11,994,291 лв.
ТЕЦ Марица изток 36,673,075 лв.
Топлофикация Русе6,720,961 лв. 
ТЕЦ Варна 26,476,708 лв.
ТЕЦ Марица изток 21,756,920 лв.
ОБЩО  55,165,447 лв.
Източник: ЕСО, изчисления на Мениджър Нюз

Биовет, която от 2006 г. има собствена електроцентрала на газ с мощност 21 мегавата, отделя 18 от тях, за да осигурява студен резерв за държавата. В списъка са още свързваните с Христо Ковачки ТЕЦ Бобов дол и Топлофикация Русе, а също така и ТЕЦ Марица изток 3, който е собственост на американската компания „Контур Глобал“, която управлява електроцентрали в 19 държави по цял свят.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ