ЕК предупреди, че плащането на газ в рубли е нарушение на санкциите срещу Москва

ЕК предупреди, че плащането на газ в рубли е нарушение на санкциите срещу Москва

ЕК предупреди, че плащането на газ в рубли е нарушение на санкциите срещу Москва

Европейската комисия предупреди държавите членки на Европейския съюз, че искането на руския президент Владимир Путин „неприятелските страни“ да плащат за руски газ в рубли ще наруши санкциите, наложени срещу Москва заради инвазията й в Украйна, предаде Блъмбърг.

ЕК представи анализ на подписания на 31 март указ от Путин,  според който европейските купувачи на газ трябва да отворят две сметки – една в чуждестранна валута и една в рубли, в „Газпромбанк“, за да може банката да конвертира чуждестранната валута в рубли за плащания към „Газпром“.

Според предварителния правен анализ на ЕК постановлението на Путин променя съществено процедурата и създава нова правна ситуация. Европейските правителства и компании все още не са напълно сигурни за това какво точно се изисква от тях на оперативно ниво в резултат от указа.

Германия е една от страните, които заявиха, че ЕС трябва да има единна позиция по въпроса.

Новата схема ще даде на Москва пълен контрол върху плащанията, тъй като Руската централна банка ще може да определя условията за това кога дадена трансакция е завършена и кога купувачът е покрил задълженията си, казва един от авторите на анализа. Схемата ще даде на Русия и контрол върху върху приложимия обменен курс, който Москва може да манипулира в своя полза.

В анализа се предупреждава, че този метод на плащане може да донесе допълнителни разходи на купувачите, тъй като трансакциите ще бъдат контролирани от Русия.

Този механизъм също така би бил нарушение на санкциите, които ЕС наложи на Москва. Той може да окаже влияние и върху други забрани за различни финансови инструменти, издадени от „Газпромбанк“

Повечето държави членки заявиха, че няма да плащат за газ в рубли. Германия повтори в сряда, че е против исканията на Русия.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ