Евродепутати настояват за разследване на "Газпром" заради цените на газа

Евродепутати настояват за разследване на Газпром заради цените на газа

Група от около 40 членове на Европейския парламент изпрати писмо до Европейската комисия, в което настоява за разследване на действията на "Газпром" по отношение на антитръстовите разпоредби на ЕС, което уж е доведело до повишаване на цените на газа в Европа до рекордни нива. Това заяви източник в Европейския парламент пред ТАСС. Европейската комисия потвърди получаването на това писмо, но заяви, че счита рекордното покачване на цените на газа в Европа като резултат от обективни фактори. 

"Група от 40 евродепутати от Полша и балтийските държави са подали молба до Европейската комисия с официално искане за провеждане на антитръстово разследване срещу "Газпром" за действия, които биха могли да доведат до повишаване на цените на газа в Европа", каза източникът. 

"Мога да потвърдя, че Европейската комисия е получила това писмо и ще отговори на него своевременно. На този етап това е всичко, което можем да кажем по тази тема", заяви представителят на ЕК Ариана Подеста. 

Друг представител на Европейската комисия Вивиан Лунела междувременно заяви, че ЕК смята, че повишаването на цените на газа в Европа е съвпадение на редица обективни фактори. 

"Европейската комисия е напълно наясно със значителното увеличение на цените на газа и следи ситуацията в страните от общността във връзка с върховете на цените. По време на пандемията миналата година цените на електроенергията бяха рекордно ниски. От тази гледна точка може да се очаква увеличение на цените. В момента високите цени са резултат от комбинация от фактори, до голяма степен поради значителното увеличение на световното търсене на газ в резултат на икономическото възстановяване от пандемията. В по-малка степен това е резултат от увеличаването на цената на квотите за CO2 в Европейската система за зелена търговия (ETC). Увеличаването на квотите на ETC води до допълнително търсене на газ, който е най-щадящият околната среда конвенционално гориво", посочи Лунела. 

Сред другите обективни фактори, посочени както от европейски, така и от руски експерти, които ЕК избра да не назове, в Северно море имаше продължително затишие, което доведе до спад в производството на електроенергия в морските полета на вятърни турбини, а газът беше използван за компенсиране на тези загуби. 

Освен това цените бяха повишени поради липсата на възможности за увеличаване на производството в Европа, по-специално в Норвегия, Холандия и Великобритания, и второ, оттеглянето през 2021 г. на по-голямата част от доставките на втечнен природен газ, за който европейските държави разчитаха на Азия, където икономическото възстановяване след рецесията през 2020 г. предизвика допълнително търсене на енергия.

"Съоръженията за съхранение на газ в Европейския съюз в момента са запълнени със 71%. За сравнение преди година тази цифра достигна 82%", посочи още представителят на Европейската комисия Вивиан Лунела. 

В сряда цената на газа на спот борси счупи исторически рекорд и достигна почти 970 долара за 1000 кубически метра. В края на търговията обаче цената падна до около 800 долара за 1000 кубически метра. В четвъртък спадът на цените се ускори, достигайки около 735 долара за 1000 кубически метра. Интервюираните от ТАСС експерти признаха, че цената на газа в Европа може да достигне 1000 долара за 1000 кубически метра при определени условия. Факторите, влияещи върху цената, са ситуацията на пазара на газ в Азия, времето в Европа и времето на стартиране на "Северен поток 2". 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ