Окончателно: Природният газ поскъпва с 20% от днес

Окончателно: Природният газ поскъпва с 20% от днес

Природният газ поскъпва с 20 на сто от днес, реши окончателно Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).

Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ от 1-ви юни в размер на 45,27 лв. за един мегаватчас. КЕВР на практика одобри внесеното днес предложение от „Булгаргаз“ ЕАД ново заявление за утвърждаване на цена за юни 2021 г., по която общественият доставчик ще продава природен газ на крайните снабдители и на лицата. Предишното беше за поскъпване с 13%, но в днешното доставчикът отразява промените в пазарните индекси на европейските газови хъбове, които имат 70% тежест при определяне на цената. За периода 30 април - 26 май увеличението е с 22 на сто.

В цената са калкулирани и условията по договорите между “Булгаргаз” и “Газпром експорт”, с азербайджанската компания и споразуменията към него, както и с други доставчици.
Повишението на цената е повлияно и от предстоящия през юни ремонт на морския и на сухоземния участък на “Турски поток”, при което се спират доставките на газ от юг за седмица към България, Гърция, Северна Македония, Сърбия и Румъния, става ясно още от решението.

От КЕВР уточниха, че увеличението на цената на природния газ е в резултат на продължаващото нарастване на цените на международните газови пазари, а утвърденото увеличение намало да доведе  до промяна на цената на тока, парното и топлата вода.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 17 до 23 ноември
Китайски учени изтъкаха миниатюрен полимер, способен да тегли кола
Времето: Ще има значителна висока облачност
На днешната дата, 17 ноември. Международен ден на студентите
Подгответе си план за действие при криза на репутацията
Еквадор гласува на ключов референдум дали в страната отново да бъдат разрешени чуждестранни военни
Зеленски благодари на гръцкия президент Тасулас за подкрепата на Гърция за Украйна в енергийната област
Украйна ще внася втечнен природен газ от Гърция през предстсоящата зима