ОПЕК очаква пик в търсенето на петрол чак след 20 години

ОПЕК очаква пик в търсенето на петрол чак след 20 години

ОПЕК очаква пик в търсенето на петрол чак след 20 години

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) обяви днес, че ревизира надолу прогнозата си за глобалния растеж на търсенето на петрол в дългосрочен план предвид „екзистенциалната заплаха“, идваща от пандемията от коронавирус и климатичните политики, които ще оформят бъдещето на енергетиката, предава Си Ен Би Си.

В своя доклад World Oil Outlook, доминираната от близкоизточните производители на петрол група очертава средносрочните и дългосрочните си виждания за световната икономика и търсенето на петрол, както и свързаните с тези сфери политики. Тазгодишното издание на доклада е с разширен обхват, като прогнозите в него са до 2045 г., вместо 2040 г.

Според ОПЕК световното търсене на петрол ще нарасне с около 10 млн. барела на ден (б/д) в дългосрочен план, достигайки пик от 109,3 млн. б/д през 2040 г., последван от лек спад до 109,1 млн. б/д през 2045 г. Миналата година бе достигнато ниво от 99,7 млн. б/д.

Това е ревизия надолу с близо 1 млн. барела на ден в прогнозата за 2040 г., която бе представена миналия ноември.

„Настоящата 2020 г. ще бъде запомнена основно с повсевместното влияние и безпрецедентният мащаб на пандемията от COVID-19. От енергийна гледна точка, затваряне на икономиките с цел ограничаване на разпространението на вируса и последвалата от това икономическа рецесия доведоха до най-резкият спад в търсенето на петрол в нашето съвремие“, се казва в доклада на ОПЕК.

Според организация пред петролните и енергийните пазари има големи въпроси, от които зависи тяхното бъдеще.

От организацията изчисляват, че петролът ще запази водещия си дял в световния енергиен микс до 2045 г. , отговаряйки за 27,5% от общото производство на енергия. Следват природния газ(25,3%) и въглищата (19,7%). Това е значителен спад за въглищата, които миналата година имаха дял от 26,7%. Възобновяемата енергия ще има ръст от 6,6% на година, достигайки дял от 8,7% през 2045 г. спрямо 2,1% през 2019. Така тя ще задмине ядрената енергия, която ще има дял от 6,1%“

Според ОПЕК световната икономика ще достигне 258 трлн. долара през 2045 г. срещу 121 трлн. през 2019 г.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ