Петролът поевтиня преди срещата на ОПЕК+

Петролът поевтиня преди срещата на ОПЕК+

Петролът поевтиня в ранната търговия в четвъртък преди срещата на Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, начело с Русия, известна като ОПЕК+, предаде Ройтерс.

Към 8:40 часа българско време цената на сорта Брент се понижи с 0,41 долара, или 0,65%, до 63,15 долара за барел, докато американският лек суров петрол WTI поевтиня с 0,45 долара, или 0,76%, до 59,61 долара за барел.

 През март Брентът поевтиня с 3,9%, но поскъпна с 22,6% през първото тримесечие. Цената на американския лек суров петрол се понижи с 3,8% през март и се повиши с 21,9% за тримесечието.

Цените нараснаха през тримесечието на фона на оптимизма за възстановяване на търсенето, подкрепено от разпространението на ваксини срещу COVID-19. Този оптимизъм обаче бе помрачен през март от нарастващия брой заразени с коронавирус в Европа и въвеждането на нови строги ограничителни мерки в редица страни на континента.

Петролът поевтиня, след като френският президент Еманюел Макрон въведе трети национален локдаун и заяви, че училищата ще бъдат затворени за три седмици, в опит да намали ефекта от третата вълна на COVID-19 в страната.

На цените се отрази и ревизията надолу с 300 хил. барела на прогнозата на ОПЕК+ за растеж на търсенето на петрол през тази година. По-късно днес е срещата на ОПЕК+, по време на която групата трябва да реши каква ще бъде политиката и за добива.

„Имайки предвид песимистичната перспектива, изглежда вероятно производствените квоти да останат в сила за още един месец“, коментира анализатор на Commerzbank

При настоящото споразумение страните от ОПЕК+ съкращават добива с 7 млн. барела на ден, като същевременно с това Саудитска Арабия доброволно ограничава собственото си производство с 1 млн. барела на ден.

Поевтиняването на петрола обаче бе ограничено от данните на Енергийната информационна администрация, според които запасите от суров петрол на САЩ неочаквано са намалели с 876 хил. барела през миналата седмица. Прогнозите на анализаторите бяха за ръст от 107 хил. барела.

Освен това добива на суров петрол в САЩ, които са най-големият производител в света, е паднал до 11,1 млн. барела през януари, което е 13,1% спад в сравнение с предходната година.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ