Водородът - водещият елемент в интеграцията на европейските енергийни системи

Водородът - водещият елемент в интеграцията на европейските енергийни системи

Водородът - водещият елемент в интеграцията на европейските енергийни системи

Водородът ще бъде водещ елемент в стратегията за интеграция на енергийната система, която Европейската комисия ще представи през юни, каза европейският комисар по енергетиката в комисията на ЕС Кадри Симсън.

Свързвайки традиционно отделените сектори на енергийната система - като електричество и газ, Европейската комисия се надява да създаде синергия, която ще позволи интегрирането на повече възобновяеми енергийни източници и декарбонизирането на индустриалните сектори, които в момента изостават в това отношение, пише Euractiv.

Целта е да се създаде по-ефективна енергийна система като цяло и да може да се използва излишна възобновяема електроенергия за производство на водород, който може да се съхранява за по-късна употреба. Електрификацията, нисковъглеродните газове, дигитализацията и съхранението играят съществена роля за допълването на енергийната картина.

„Интеграцията на енергийната система е да свържем липсващите ѝ връзки“, обясни Симсън. Използвайки повече електрическа енергия в сектори, които понастоящем все още са силно зависими от изкопаемите горива, Европа би могла да "увеличи използването на възобновяеми енергийни източници", обясни тя.

Интеграцията на енергийните системи ще изисква по-гъвкава система за захранване, съхранение и дигитализация, заяви комисарят. А нисковъглеродните горива като водорода биха могли да осигурят същественото парче от пъзела, липсващо в енергийната система на ЕС.

„Водородът може да действа като стимулиращо средство, особено за трудно разграждащите се емисии при сектори като тежката промишленост и транспорт“.

Възобновяеми и нисковъглеродни газове

Водородът днес представлява по-малко от 1% от европейската енергийна система, но Европейската комисия смята, че би могла да отприщи нова вълна от декарбонизация в труднодостъпните сектори на икономиката.

Докато природозащитниците предпочитат така наречения „зелен” водород, произведен от възобновяема електроенергия, водородът с ниско съдържание на въглерод може да се произвежда и от природен газ, когато се използва в комбинация с технологията за улавяне и съхранение (CCS) на емисии под земята.

„Европа е в добра позиция да се възползва от CCS благодарение на индустриалните клъстери, обширната тръбопроводна инфраструктура и потенциала за съхранение на водорода в геоложки обекти“, казват от Международната организация на производителите на нефт и газ (IOGP).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ