Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Вървим към успешен финал на енергийните проекти, обяви министър Петкова
Вървим към успешен финал на енергийните проекти. Това обяви в ефира на БНТ министърът на енергетиката Теменужка Петкова. По думите й, енергийната ефективност е един от основните приоритети на ЕС, когато става дума за прехода към нисковъглеродна икономика.
„България постави пред европейските институции своите искания по отношение на въглищните централи. Отстояваме преходът да бъде плавен, справедлив и съобразен със спецификата на всяка държава членка. Въгнищните ни централи са ни много важни, защото са основна базова мощност е енергийната ни система. Трябва да извървим този път на прехода плавно без да има риск за енергийната ни система и негативни последици“, заяви тя.
Преди броени дни вицепремиерът Томислав Дончев представи публично Плана за възстановяване и устойчивост, който ще гарантира възстановяването на страната ни от кризата с коронавируса и ще гарантира устойчивото развитие на страната ни за години напред. „Имаме ясна визия, цел и посока. В този план всеки сектор представи най-важните и значими теми за обществото, които да бъдат включени в този план и да бъдат финансирани с тези 12 млрд. лв., заделени за България“, посочи енергийният министър.
Министър Петкова отчете, че през последните 5 години е направена сериозна крачка напред към диверсификацията на доставката на енергийни ресурси като имаме сериозен напредък в тази посока. „На финала сме на реализацията на Интерконектора „Гърция – България“, който е от изключителна важност. По отношение на проекта за разширението на газопреносната мрежа в България от българотурската до българо-сръбската граница трябва да се каже, че той е включен в енергийната ни стратегия до края на 2020 г. Проектът „Балкански поток“ се реализира изцяло на територията на България и в него няма да има влияние нито една държава. Той ще носи приходи за България. Спазили сме всяко едно изискване на европейското законодателство“, обясни икономическият министър.
По думите ѝ за 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ Министерски съвет е дал мандат на БЕХ да направи проучване за нови ядрени технологии за мирни цели. Тя добави, че до края на месец януари 2021 г. Българският енергиен холдинг трябва да бъде готов с резултатите от проучването и анализа.
По отношение на мерките, които взима кабинета във връзка с ограничаването на разпространението на коронавируса у нас, Петкова заяви: „Хората трябва да бъдат спокойни, че правителството е на своето място. Правят се анализи във всеки един сектор, за да се предвидят щадящи мерки. Не смятаме, че трябва да се затваря държавата, защото икономиката трябва да функционира. Нито една икономика в света не е готова за такова изпитание, но това, което сме предприели, смятаме, че е адекватно. Нека хората да спазват мерките, за да съхраним живота и здравето на хората, но и икономиката си“.
По темата за изравнителните сметки на „Топлофикация София", Петкова посочи, че проверката на Министерство на енергетиката показала, че няма нарушение по отношение на формирането на сметката на потребителите за изминалия отоплителен сезон. „Приветстваме това, че „Топлофикация“ се старае да опрости и направи поразбираема фактурата за топлинна енергия, така че всички да могат да разберат какво са консумирали, каква е цената и каква е сметката им. Проблемът по-скоро беше комуникационен. Няма злоупотреби и проблеми с формирането на изравнителните сметки за битовите потребители. Хората трябва да бъдат спокойни“, добави Петкова.
Предстоят да стават ясни и резултатите от проверката на КЕВР, която направи съгласно Закона за енергетиката, по отношение на намалението на цената на природния газ. „Министерство на енергетиката не констатира нарушения. Убедена съм, че изводите от този доклад ще станат известни. КЕВР е свършила с фактическите проверки. Предстои резултатите да бъдат представени в парламента, а след това ще станат и публично известни“, заяви министърът.
„Намалението на цената на природния газ се вижда. Отчетен е положителен ефект в българската икономика от това намаление, което е в размер на 324 млн. лв. за периода от август 2019 г. до края на август 2020 г. Това е времето, в което се възползвахме от това намаление. Хората, които потребяват природен газ, са го усетили в сметките си. „Булгаргаз“ и правителството предоговориха формулата, на база на която се определя цената на природния газ. Преди това предоговаряне цената се определяше само от петролните компоненти, без да се влияе от това какви са нивата на пазара. Сега вече присъства и елемент от пазара. Всички искаха да сме сигурни, че плащаме пазарната цена и това вече е факт. Направихме анализ от ефекта от предоговарянето и той е положителен. Българите са платили с 324 млн. лв. по-малко“, допълни министър Петкова.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.