Парламентът унижи Тереза Мей с вот, който предвещава провал на споразумението за Брекзит
Дебатите за и против споразумението за излизане от ЕС навлизат във финална фаза преди решаващия вот в британския парламент на 11 декември и днешните британски вестници са пълни с най-разнопосочни анализи и мнения за изхода от парламентарната битка и последващите сценарии, предаде БТА.
Всички обаче са единодушни, че премиерката Тереза Мей е в изключително трудна позиция и вероятно няма да успее да прокара постигнатото от нея след тежки преговори споразумение с Брюксел, особено след трите унизителни поражения в само на един ден, които тя претърпя в Камарата на общините. Тогава депутатите й наложиха, въпреки нейната съпротива, да оповести поверителните правни съвети, от които се е ръководила в преговорите, особено по въпроса за режима на сухопътната граница с Ирландия.
"Файненшъл таймс" не без ирония пише в редакционна статия, че в тази обстановка всеки ден в британската политика е лош ден за Тереза Мей, но вторникът бе особено брутален, след като един от вотовете реши, че тя се отнася неуважително към парламента и крие информация от депутатите.
Отминалият вторник с трите вота показа, че депутатите не без успех "си връщат контрола над Брекзит" и че "парламентът остава суверенен и сега е открил метода да изрази волята си". Вестникът стига до извода, че след случилото се във вторник, при положение, че повечето депутати са против Брекзит без споразумение, нарастват шансовете да се стигне до Брекзит по норвежки образец или дори до втори референдум.
Но случаят може да се окаже и в полза на премиерката, защото може да доведе до ефект, който Даунинг стрийт би приветствал, пише "Файненшъл таймс". Подкрепящите Брекзит депутати сега "трябва да вземат трудно решение, когато се стигне до решаващия вот идната седмица: да тръгнат ли срещу Мей и да оставят парламента да решава какво ще става по-нататък (в случай на негативен вот срещу споразумението), при което най-вероятният изход ще бъде да няма Брекзит изобщо? Или ще поемат дълбоко дъх, ще потиснат терзанията си и ще подкрепят нейния план за напускане на ЕС?"
Според вестника Мей сега де факто е начело на правителство на малцинството, след като 9-те депутати на северноирландските юнионисти гласуваха срещу правителството във вторник. Тя е на поста си, но не е ясно дали е на власт. Въпреки това продължава да управлява - бутат я, пада, и пак става. През следващите дни тя пак ще убеждава час след час депутатите, както и народа по телевизията, че споразумението с Брюксел, което предлага, е възможно най-доброто. Шансовете обаче да успее да им го "продаде", изглежда, все повече намаляват. Дали нейните усилия ще доведат до нещо, ще зависи от решаващия вот идния вторник вечерта, посочва ФТ.
Лондонският "Гардиън", също в редакционна статия, предупреждава, че стилът на управление на правителството на Тереза Мей го обрича на провал при липсата на мнозинство в парламента. Вестникът смята, че правният съвет, който правителството е използвало в преговорите с Брюксел и който парламентът изтръгна от премиерката с унизителен вот срещу нея преди 2 дни, не е показал нищо изненадващо, което да е било неизвестно преди, особено по ключовия въпрос за т.нар. предпазен механизъм по границата с Ирландия. Според вестника смисълът на вота не е в същността на разкрития документ, а като кулминация на избухналия гняв на парламента от системното му незачитане от премиерката. Това неуважение сега е взаимно. Възникналото положение би било трудно за всеки премиер с мнозинство, а за сегашния премиер, който няма мнозинство в парламента, резултатът може да е фатален.
"Гардиън" също прави извода, че след 2 години на блъфове и надлъгване с депутатите и преговори на Мей на тъмно с Брюксел, сега Камарата на депутатите - люлката на британската демокрация, отново си връща контрола.
Редакционна статия на последните събития около Брекзит посвещава и лондонският "Индипендънт", който отдавна води кампания срещу Брекзит и призовава за втори референдум. Правителството трябва да бъде честно с обществеността за последствията от Брекзит. Споразумението за напускане, постигнато с ЕС , не заплашва националната сигурност, а заплашва с разобличение само консервативните политици, а това не е едно и също, отбелязва вестникът.
Пъзелът най-после се сглобява и нещата идват на мястото си. Изгледите за референдум като последна дума на народа никога не са били по-добри, и основанията за това стават все по-належащи. Според вестника последните събития доказват, че британският народ има правото да одобри окончателните условия за Брекзит, договорени между правителството и ЕС, особено след като правителството бе унижено в парламента за отказа си да публикува пълния текст на юридическите съвети, които е използвало при договарянето на споразумението.
Освен това, отбелязва всекидневникът, вече е налице и правният съвет, получен от Европа, че британското правителство, като всяка друга страна членка на ЕС, има правото едностранно да оттегли иска си за напускане, след като вече е задействало член 50 от Лисабонския договор. Това показва, че ЕС разбира, че напускането на съюза от Великобритания не е нито в британски, нито в европейски интерес, макар че то ще бъде много по-болезнено за Обединеното кралство, отколкото за всяка друга страна членка, посочва "Индипендънт".
Фактът, че Брекзит днес се оказва върху такова минно поле, не се дължи на някакъв заговор на управляващия елит, нито на министерско предателство или некомпетентност, а на жестоките икономически реалности зад дипломацията. Т.е. на факта, че ЕС е 10 пъти по-голям от Великобритания, а съответно е и в много по-мощна преговорна позиция, констатира вестникът.
При хаоса, възникнал в парламента, време е народът да поеме контрола в ръцете си и да каже последната дума, заключава "Индипендънт", настоявайки за нов референдум.
Интересна хипотеза прави и "Дейли телеграф" - вестникът, който е най-яростен противник на оставането в ЕС. Според него дори и Тереза Мей да загуби гласуването във вторник, от значение е с колко гласа ще стане това. Според всекидневника, ако Мей загуби със стотина или повече гласове, нейното положение ще стане неудържимо. Но ако бъде бламирана с не повече от 30, то това би се отчело от Даунинг стрийт като успех и правителството ще иска втори вот. То ще спечели време да убеждава партийните дисиденти, че перспективата тяхното правителство да падне и на власт да дойдат лейбъристите, е доста по-лоша, отколкото регулиран Брекзит, макар и при условия, от които те не са никак щастливи. Затова сега всъщност задкулисно се водела борба да се ограничи мнозинството на гласуващите против.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.