ЕС ще набира заеми от 150 млрд. евро годишно за финансирането на възстановителния фонд

ЕС

Европейската комисия съобщи, че предприема стъпки, за да може заемите по средствата за възстановяване на икономиката от пандемията да бъдат финансирани при най-благоприятни условия.

Предвижда се до 2026 година ЕК да осигури до около 800 милиарда евро заеми от капиталовите пазари. Това означава обем на заеми средно около 150 милиарда евро годишно, като всички заеми трябва да бъдат погасени до 2058 година, се отбелязва в съобщението.

Предвижда се всяка година да бъде приемано решение за обема на заемите, а на шест месеца - за основните параметри на плана за финансиране; въвеждане на средносрочни и дългосрочни облигации. Комисията си поставя две основни цели - да се задоволят нуждите от финансиране и да се постигнат желаните ниски разходи, предава БТА.

Комисията ще създаде мрежа от първични дилъри, за да се улесни ефективното изпълнение на търговете и синдикираните сделки, да се подкрепи ликвидността на вторичните пазари и да се осигури пласирането на дълга сред възможно най-широк кръг инвеститори. ЕК ще приеме първото годишно решение за вземане на заеми това лято. Действията по получаването на заеми могат да започнат веднага след влизането в сила на решението за т. нар. собствени ресурси за бюджета на ЕС.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва отбелязва Деня на победата с парад на Червения площад при засилени мерки за сигурност
Седемтте чудеса на света: Археолози откриха на морското дъно 80-тонни камъни от Александрийския фар
Иран подготвя отговор на мирния план на Тръмп, Рубио разкритикува НАТО
Путин с остри критики към НАТО в речта си за Деня на победата
Тръмп отправи недоказани обвинения срещу Конго за мигранти и затворници
Петер Мадяр поема премиерския пост в Унгария след изборната победа над Виктор Орбан
Фрази, които манипулаторите използват, за да получат това, което искат
Знаците, че вършите работа, която не е от значение