Еврокомисар обяви кога ще бъде въведено пълното ембарго върху руския петрол

Еврокомисар обяви кога ще бъде въведено пълното ембарго върху руския петрол

Пълно ембарго върху руския петрол ще бъде въведено от Европейския съюз след девет месеца. Срокът беше обявен от европейския комисар по икономическите въпроси Паоло Джентилони в интервю за вестник Il Messaggero.

„По-кратък срок би довел до отрицателно въздействие върху световните цени на петрола, което е в противоречие с нашите цели“, обясни той.

Еврокомисарят признава, че подобно решение ще засегне европейската икономика, но ще удари още повече руската.

По отношение на налагането на санкции Европейската комисия досега се ръководеше от принципа на баланса, подчерта той. Решението да не се ангажираме пряко във военния конфликт, а да подкрепим Украйна чрез санкции има своята икономическа цена и тя трябва да се вземе предвид, когато се преценява колко ще костват мерките на Русия и на нас самите, допълни той.

Междувременно председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен призна, че не е лесно за ЕС да постигне единство по предложеното от ЕК пълно ембарго върху доставките на руски петрол. Работата над детайлите по този въпрос продължава, заяви тя на конгрес за бъдещето на обединена Европа, организиран от вестник Frankfurter Allgemeine Zeitung. 

"Не е лесно да се постигне единство сега по бързото прилагане на петролното ембарго", заяви фон дер Лайен. Тя посочи, че страните членки на ЕС са "готови по различни начини за такава стъпка". В Брюксел се водят преговори с представители на отделните държави, по време на които се разработват прагматични въпроси, по-специално алтернативни маршрути за доставки на петрол, поясни тя.

„Това са предимно държави, които нямат излаз на море“, уточни председателят на ЕК тя. „Мога да кажа, че това (да се постигне единство – бел. ред.) е трудно, но постижимо. Убедена съм, че ще пуснем този [санкционен] пакет, ние се движим в правилната посока", подчерта фон дер Лайен.

„Длъжни сме да направим така, че да станем независими от руските енергоносители“, отбеляза още тя. "Русия вече не е надежден партньор. Не можем повече да зависим от такъв доставчик", каза ръководителят на ЕК. Според нея че най-добрият вариант за намаляване на зависимостта би бил преминаването към възобновяеми енергийни източници. „Разходите за възобновяеми източници непрекъснато намаляват през последните години“, аргументира се тя.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ