Как действа блокиращият закон на ЕК
Европейската комисия обяви официално в петък процедура за активиране на "блокиращия закон", за да неутрализира извънтериториалните последици от американските санкции за европейските компании, които искат да инвестират в Иран.
Франс прес представя този европейски регламент, който е създаден през 1996 година, за да се заобиколи ембаргото, наложено на Куба, но досега никога не е бил прилаган, защото кризата бе уредена политически.
Брюксел се надява да го адаптира до 6 август, когато в сила ще влязат първите нови санкции, обявени от САЩ, поясни Европейската комисия.
"Ние трябва да действаме сега", заяви председателят на ЕК Дажн-Клод Юнкер в края на срещата на високо равнище в София, където той получи единодушната подкрепа на държавните и правителствените лидери на ЕС.
След оттеглянето на САЩ от иранското ядрено споразумение европейците се обединиха около мнението, че те ще продължат да се придържат към спазването му.
Така нареченият блокиращ закон позволява на европейските компании и съдилища да не спазват регламенти по санкциите, одобрени от трети страни и гласи, че нито едно съдебно решение по санкциите, взето от трети страни въз основа на тези регламенти, няма да бъде прилагано в ЕС.
Европейската изпълнителна власт освен това обяви процедурата, за да даде възможност на Европейската инвестиционна банка да подкрепи европейските капиталовложения в Иран и най-вече на малките и средни предприятия.
Европейският парламент и Съветът имат два месеца, през които могат да оспорят тези мерки. "Процедурата може да бъде спряна, ако политическите обстоятелства не оправдават вече прилагането на мерките", уточни европейската изпълнителна власт.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.