Европейската полиция иска създаването на база данни за лицево разпознаване
Полицейските сили в Европейския съюз планират да създадат взаимосвързана блокова мрежа от бази данни за разпознаване на лица, съобщи Euractiv, цитирайки изтекли документи.
Доклад на Съвета на ЕС, разпространен до10 държави-членки, подробно описва мерките, ръководени от Австрия за приемане на законодателство за изграждането на мрежа от бази данни за лицево разпознаване, които могат да бъдат използвани и достъпни от полицейските сили в целия блок.
Документите, получени от The Intercept, съответстват на поредица от доклади, в които се изследва дали договорът от Прюм, който съдържа правила за оперативно полицейско сътрудничество между държавите-членки на ЕС, трябва да бъде разширен, за да включва изображения на лица.
При сегашния режим съществуват разпоредби, които позволяват споделянето на бази данни за ДНК, пръстови отпечатъци и регистрация на превозни средства между участващите държави-членки. Първоначално инициативата беше предложена от германския вътрешен министър Волфганг Шойбле през 2005 г.
Разширяването на договора от Прюм за обхващане на изображения за разпознаване на лица беше предвидено след заключенията на Съвета през 2018 г., който покани експерти от държавите-членки като част от Работната група на Съвета за обмен на информация и защита на данните "да оценят работния процес на Прюм за по-нататъшно развитие с оглед на възможни нови биометрични технологии, например системи за разпознаване на лица".
Докладите предполагат, че за да прецени възможността за включване на технологии за разпознаване на лица в споразумението от Прюм, Европейската комисия е сключила международна консултантска компания Deloitte за извършване на оценка за сумата от 700 000 евро.
Бяла книга за изкуствен интелект
Изтичащите документи идват в момент, в който ЕС се бори с въпроса дали технологиите за разпознаване на лица трябва да бъдат регулирани в блока или не.
Документите предполагат, че Европейската комисия обмисля евентуален петгодишен мораториум върху технологията като част от Бялата книга за изкуствения интелект - нейната пътна карта за това как ще изглежда изпълнителната власт, за да смекчи бъдещите рискове в областта.
Тези планове обаче бяха отложени в окончателната версия на Бялата книга, публикувана миналата седмица, като вместо това Комисията избра „дебат в целия ЕС относно използването на дистанционна биометрична идентификация“.
Комисията също така подчерта факта, че съгласно действащите правила на ЕС за защита на данните обработката на биометрични данни за причината за идентифициране на лица е забранена, освен ако не са изпълнени специфични условия по отношение на националната сигурност или обществен интерес.
Член 6 от Общия регламент за защита на данните на ЕС очертава условията, при които личните данни могат да бъдат законно обработвани, като едно такова изискване е субектът на данните да е дал изричното си съгласие. Член 4, параграф 14 от законодателството обхваща обработката на биометрични данни.
Въпреки това през последните месеци страните членки на ЕС очертават бъдещи планове в областта на технологиите за разпознаване на лица.
Германия очерта намеренията да въведе автоматично разпознаване на лица на 134 жп гари и 14 летища, докато Франция планира да създаде правна рамка, позволяваща системите за видеонаблюдение да бъдат вградени с технологии за разпознаване на лица.
В по-общ план, Бялата книга за интелектуалната собственост на ЕС изтъкна поредица от „високорискови“ технологии, които биха могли да се съхранят за бъдещ надзор. Такива технологии попадат в две категории: тези в „критични сектори“ и такива, за „критични употреба“. “
Тези, които са в критичните сектори, включват здравеопазване, транспорт, полиция, набиране на персонал и правна система, докато технологиите за критично използване включват такива технологии с риск от смърт, щети или наранявания или със законови последствия.
На други места ЕС зае твърда позиция по отношение на прилагането на разпознаването на лица в други страни по света.
След последните новини, че американската технологична фирма Clearview AI е изстъргала над три милиарда изображения на лица от сайтове на социални медии, включително YouTube, Facebook и Twitter, без да получи разрешение от потребителите, Комисията се консултира с органите на ЕС за защита на данните дали данните от европейските граждани могат да ги изложат на някакъв риск.
„Комисията е запозната с докладите за печата, ние следим досието и поддържаме тесен контакт с националните органи за защита на данните и Европейския съвет за защита на данните“, заяви говорител на изпълнителната власт на ЕС.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.