Германия търси за армията си лекари и ИТ специалисти от всички страни в ЕС
Германските власти обмислят да позволят набирането на граждани от други държави в ЕС за някои армейски длъжности, включително лекари и специалисти по информационни технологии, обяви началникът на Генщаба на германската армия ген. Еберхард Цорн, цитиран от международните осведомителни агенции.
България, Румъния, Словения и Гърция имат опасения, че техните войници може да бъдат привлечени от по-високата заплата в Германия, коментира по този повод Франс прес.
"Разбира се, трябва да внимаваме да не се конкурираме с нашите европейски колеги", уточнява генерал Цорн.
След като задължителната военна служба отпадна в Германия през 2011 г., сега Бундесверът е изправен пред необходимостта да се съревновава за новобранци в условията на здрава икономика и ниска безработица.
"Трябва да гледаме във всички посоки във време, когато има недостиг на специалисти", заяви днес ген. Цорн, цитиран от вестникарската група "Функе". "Възможност, която проучваме, е да допуснем заявления от граждани на ЕС във всяка специфична сфера – говорим за лекари или специалисти по информационни технологии", добави началникът на генералния щаб.
Бундесверът се интересува приоритетно от европейски граждани, които вече живеят в Германия. Кандидатите трябва да говорят немски, да представят документ от полицията, че нямат противообществени прояви и да декларират вярност към германската държава, посочва още "Функе".
Възможно е да се стигне и до промяна на германския закон, който гласи, че всеки войник, който служи в Бундесвера, трябва да има германско гражданство, отбелязва агенцията. Тази идея е подкрепена и от парламентарния комисар на въоръжените сили, социалдемократа Ханс-Петер Бартелс, според когото вече има "много войници с чуждестранен произход или двойно гражданство".
Освен това "Бундесверът няма да е изключение, тъй като от дълго време европейски граждани работят в германската полиция", каза той пред медийната група "Функе", предаде Франс прес.
Изправена пред застаряване на населението и растящ недостиг на работна ръка, Германия, освен това, ще приеме закон за имиграцията, за да улесни набирането на работници от държави извън общността, припомня АФП.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.