Хамбург откри дългоочакваната Филхармония на Елба

Хамбург откри дългоочакваната Филхармония на Елба

Германският пристанищен град Хамбург привлече вниманието на света с бляскаво откриване на дългоочакваното от почитателите на класическата музика, архитекти, местните жители и цяла Германия откриване на Филхармонията на Елба (Elbphilharmonie). 

Уникалната сграда с впечатляващ вид, разположена на пристанището на Хамбург, е създадена с идеята да наподобява кораб и е изградена на мястото на бивш склад за стоки като тютюн и чай. Тя посрещна 2100 гости и зарадва хората със светлинно шоу през нощта.

Филхармонията на Елба струва на Германия 789 милиона евро и отваря врати с повече от 6 години по-късно от предвиденото, на цена, 10 пъти по-голяма от първоначално предвидения бюджет. Тя бе сред най-обсъжданите обекти за изграждане в северния град с висока култура и история в продължение на години. Целта е да стане една от задължителните туристически атракции при разглеждане на града, а и в цяла Германия. Сравняват я с операта в Сидни.

"Малко като операта в Сидни, малко като Нойшванщайн" (известният германски замък недалеч от Мюнхен - б.р.) - с това описание озаглавява Die Welt материал, отразяващ откриването й. 

Канцлерът Ангела Меркел и президентът Йоахим Гаук бяха сред 2100-те гости на откриването, което се проведе с концерт от класическа музика при засилени мерки за сигурност. Филхармонията на Елба "наелектиризира" критиците със своя дързък дизайн и вътрешната акустика от последна тума на техниката. 

На пресконференция преди откриването кметът на Хамбург Олаф Шолц защити проекта, казвайки че в залата вече е резервирано и продадено провеждането на концерти до юли. Над 500 000 посетители са разгледали вече сградата, което показва, че тя печели сърцата, отбелязва той. В нея има и хотел, ресторанти, панорамна тераса. 

Разположена в края на града, на река Елба, филхармонията има форма на склад в основата си и е покрита с традиционните за Хамбург червени тухли. Горната й част е със специфична структура от стъкло, която наподобява замръзнали вълни. Голямата зала за публично посещение се намира между двете равнища в нея и е обградена от гигантски прозорци от извито стъкло, през които се виждат пристанището, кулите на стария търговски център и темпераментното небе на Хамбург. 

Наричаната накратко Elphie в града разполага с две концертни зали. Кметът Шолц обеща, че тя ще бъде "за народа" и дом на различни събития, не само за концерти на класическа музика. 

Структурата отбелязва рядко градско развитие в Германия, която бе обзета от "катастрофи на градското планиране" според архитекти като берлинското международно летище, чието откриване се бави вече 5 години. Дело е на швейцарските архитекти Жак Херцог и Пиер де Мурон (Herzog & de Meuron), които са проектирали още известния Олимпийски стадион с форма на гнездо в Пекин, Китай, и галерията Tate Modern в Лондон. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ