Край на преговорите: Великобритания излиза от ЕС със сделка
След продължителни, изморителни и трудни преговори 11-месечният преходен период за Брекзит завършва със сделка – на 31 декември, след членство, продължило 47 години, Обединеното кралство ще напусне Европейския съюз с договорени условия за свободна търговия с блока.
В извънреден брифинг председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен очерта основните точки по постигнатото споразумение с обем над 500 страници.
„Първо, конкуренцията на единния пазар ще остане справедлива. Правилата и стандартите на ЕС ще бъдат спазени. Имаме ефективни инструменти за реагиране, ако честната конкуренция е нарушена и влияе на търговията ни. На второ място, ще продължим да работим с Обединеното кралство във всички области от взаимен интерес, като климатични промени, енергетика, транспорт. Трето, осигурихме 5 години и половина пълна предсказуемост за нашите риболовни общности“, каза фон дер Лайен.
„За да работим безпроблемно, да учим и да правим бизнес в 27 държави, обединявайки силите си и говорейки заедно, и във време на криза, трябва да се придържаме един към друг вместо да се опитваме да се изправим на крака сами“, отбеляза още председателката на ЕК. „Време е да оставим Брекзит зад гърба си“, призова тя.
„Струваше си да се борим за тази сделка. Сега имаме справедливо и балансирано споразумение с Обединеното кралство. То ще защити нашите интереси в ЕС, ще осигури лоялна конкуренция и предвидимост за нашите риболовни общности. Сега Европа продължава напред“, написа фон дер Лайен в профила си в социалната мрежа Twitter.
„Сделката е сключена“, каза лаконично британският премиер Борис Джонсън в свой пост онлайн.
От „Даунинг“ 10 в Лондон вече публикуваха официално съобщение по темата. „Всичко, което бе обещано на британската публика по време на референдума от 2016 г. и на изборите миналата година, се осигурява от тази сделка. Върнахме контрола върху парите си, границите, законите, търговията и риболовните си води“, написаха от кабинета на премиера.
Преговорите за Брекзит са продължили през цялата изминала нощ в изглаждане на последни детайли, а това бе потвърдено от публикация на говорителя на ЕК Ерик Мамер. Най-голямата спънка в дискусиите се оказа въпросът с риболова.
„Искахме да осигурим пълен достъп до риболова ни от самото начало. ЕС започна с желание за преход от 14 години, Обединеното кралство искаше 3 години, стигнахме до 5.5 години „разумен преходен период“, коментира Джонсън по време на извънредния си брифинг, цитиран от „Гардиън“.
Първи реакции след сделката
„Струва си да припомним, че Брекзит се случва против волята на Шотландия. И няма сделка, която някога да компенсира това, което Брекзит ни отнема.“ Това заяви първият министър на Шотландия Никола Стърджън за постигането на споразумението.
„Много добре дошла новина, че Обединеното кралство и ЕС са постигнали споразумение относно условията на сделката – такава, която осигурява доверие на бизнеса и помага да се поддържа потокът от търговията“, отбеляза бившият британски премиер Тереза Мей, чийто мандат също протече под знака на Брекзит.
„Хубаво е да приключим една трудна година с малко позитивни новини. Търговската сделка е добре дошла – жизненоважна стъпка в изграждането на нови взаимоотношения с ЕС като приятели, съседи и партньори“, отбеляза бившият премиер Дейвид Камерън, който инициира референдума за напускането на Европейския съюз от страна на Великобритания.
„Добре дошло на началото на споразумението между ЕС и Обединеното кралство… Испания и Обединеното кралство продължават да водят диалог за постигане на споразумение за Гибралтар“, каза испанският премиер Педро Санчес.
„Часовникът вече не тиктака“
Така започна речта на преговарящия от страна на ЕС Мишел Барние. По думите му обхватът на отношения е безпрецедентен в областта на автомобилния транспорт, авиацията, енергетиката, борбата с изменението на климата, риболова – „там, където е постигнат реципрочен достъп до води и ресурси“.
В изказването си той спомена за основните акценти в проекта Споразумение за търговия и сътрудничество, който ще урежда отношенията Великобритания-ЕС слез Брекзит.
В него има три основни стълба:
Споразумение за свободна търговия: Ново икономическо и социално партньорство с Обединеното кралство
Осигурено е движение на стоки без тарифи и квоти.
И двете страни се ангажират да осигурят стабилни равни условия чрез поддържане на високи нива на защита в области като опазване на околната среда, борбата с изменението на климата, социалните и трудовите права и други.
Ще бъде разработена нова рамка за съвместно управление на рибните запаси във водите на ЕС и Обединеното кралство.
По отношение на транспорта споразумението предвижда непрекъсната и устойчива въздушна, пътна, железопътна и морска свързаност.
От изявлението на премиера Борис Джонсън стана ясно, че страната прекратява участието си в проекта „Еразъм“ и ще създаде своя собствена схема на подобен принцип, чрез която студентите да имат достъп до обучение в чуждестранни университети на разменни начала.
Ново партньорство за сигурността на гражданите
Установена ще бъде нова рамка за правоприлагане и съдебно сътрудничество по наказателноправни и гражданскоправни въпроси.
Това сътрудничество може да бъде прекратено в случай на нарушения от страна на Обединеното кралство, свързани с ангажимента му към спазването на Европейската конвенция за правата на човека и нейното вътрешно прилагане.
Хоризонтално споразумение за управлението
За да се даде максимална правна сигурност на бизнеса, потребителите и гражданите, ще бъде съставена специална глава за управлението, даваща яснота за начина, по който споразумението ще се контролира.
Обвързващите механизми за изпълнение и уреждане на спорове ще гарантират зачитането на правата на бизнеса, потребителите и физическите лица. Това означава, че предприятията в ЕС и Обединеното кралство се конкурират при равни условия.
И двете страни могат да участват с ответни мерки при нарушения на споразумението, като това е приложимо за всички области на икономическото партньорство.
Пълната информация за трите стълба вижте тук.
Какво следва?
По-рано пред „Ройтерс“ високопоставен дипломат от ЕС съобщи, че прилагането на сделката от 1 януари ще трябва да бъде одобрено от 27-те държави членки на общността, тъй като няма достатъчно време Европарламентът да я ратифицира.
По думите на фон дер Лайен след четири години ще бъде направена ревизия на постигната сделка, която да установи играят ли двете страни по договорените правила.
През изтичащата 2020 година Великобритания успя да постигне споразумения за свободна търговия с Канада и Япония. Такива вероятно предстои да бъдат договорени и с други държави извън Европейския съюз.
След 31 декември европейските граждани ще пътуват до Великобритания при различни от досегашните условия.
Според „Ройтерс“ в утрешния ден посланиците на ЕС ще се срещнат, за да започнат разглеждането на сделката.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.