Макрон се обяви за смесена избирателна система и "радикално нов път" за Франция

Макрон се обяви за смесена избирателна система и радикално нов път за Франция

Макрон се обяви за смесена избирателна система и "радикално нов път" за Франция

Френският президент Еманюел Макрон заяви пред Конгреса, двете камари на парламента, че е готов да поведе страната по „радикално нов път“. В необичайно дълга реч от 1,5 часа, той предложи множество реформи, свързани с икономиката и политиката.

„Досега ние бяхме на грешен път. Предпочитахме правилата пред инициативността“, заяви президентът, който встъпи в длъжност преди два месеца, а новосъздадената му партия спечели парламентарните избори с почти смазващ резултат. 

Макрон поиска намаляване на броя на депутатите  с 1/3 (от 577 на 348), като част от тях се избират пропорционално с идеята за по-висока представителност на обществените групи. "По-малоброен парламент, но с механизми на работи, които ще му помогнат да работи по-бързо и по-добре“, поясни президентът и даде срок от 1 година за изборната реформа и, ако се налага, провеждането на референдум за въвеждането й. Предложи освен това броят на мандатите на парламентаристите да бъде ограничен. Не посочи число, но вероятно до 3 мандата, както се обсъжда през последните месеци.

Президентът ще се отчита всяка година пред Конгреса, стана ясно от обръщението. Това значи и ежегодна оценка за работата на министрите в кабинета.

Марон се обяви срещу „законодателната пролиферация“ и настоя важните закони да минават на оценка за ефективността им две години след влизането им сила.

Както бившият правосъден министър Франсоа Байру бе предложил, Макрон потвърди премахването на Съда на Републиката и замяната му с Висш съвет на магистратите, който ще номинира прокурорите.

Съдът на Републиката разглежда случаите на нарушения, извършени от министрите. Според президента гражданите не разбират защо трябва да има специален съд за министри и той трябва да се реформира. От 15-те съдии в институцията, създадена през 1993 г., 12 са депутати.

Президентът заяви, че през есента ще отмени извънредното положение, въведено след серията терористични актове във Франция през 2015. Той обеща засилени мерки срещу тероризма, но под наблюдението на съда като гарант за спазването на конституцията, на човешките права и на традиционната привързаност към свободата. В същото време настоя за дълбоки реформи в системата за предоставяне на убежище – по думите му в момента напълно тя е „разбита“ и не позволява справедливо отношение и защита на хората, жертви на война и преследване. Заедно с това Макрон се обяви за по-добър контрол на мграционните потоци и за война срещу трафикантите на хора.

Макрон отново подчерта, че твърдо вярва в бъдещето на Европа, но смята скептизма към евроинтеграцията за нелишен от основания. По думите му ЕС е отслабен заради бюрокрацията, която нанася щети, и новото поколение европейски лидери трябва да се върне към първоначалната европейска идея.

Речта на президента в двореца Версай бе бойкотирана от депутатите от „Непокорна Франция“, комунистите и центристкия „Съюз на демократи и независими“, които го обвиняват, че иска са съсредоточи в себе си голяма власт за сметка на парламента и правителството.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ