„Направихме го!“: Реакциите на евролидерите за споразуменията в Брюксел

„Направихме го!“: Реакциите на евролидерите за споразуменията в Брюксел

„Направихме го!“: Реакциите на евролидерите за споразуменията в Брюксел

Близо 5 почти безсънни денонощия бяха нужни на европейските лидери да обсъдят два важни за Европейския съюз въпроса, които ги събраха в Брюксел за първи път от началото на пандемията – следващата многогодишна финансова рамка за периода 2021-2027 година в общ размер на 1.1 трлн. евро, както и разпределението на отпуснатите 750 млрд. евро за възстановяване на държавите членки от COVID-19.

Финалните решения, до които се стигна рано тази сутрин, около 5:15 часа белгийско време, след множество компромиси и дебати, бяха определени като „историческо споразумение“ от президента на Европейския съвет, Шарл Мишел, и президента на Европейската комисия, Урсула фон дер Лайен.

„Направихме го. Това е добра сделка, силна сделка и най-важното – правилната сделка за Европа в момента“, коментира Мишел по време на пресконференция.

„Днес предприехме историческа стъпка, с която всички можем да се гордеем. Но остават други важни стъпки. Първата и най-важна: да спечелим подкрепата на Европейския парламент. Никой не трябва да приема Европейския съюз за даденост“, написа фон дер Лайен.

Марк Рюте: Това не е „историческо съгласие“

С твърденията на фон дер Лайен и Мишел далеч не е съгласен нидерландският премиер Марк Рюте, който бързо се превърна в централна фигура на преговорите. След техния край той коментира, че „историческо споразумение“ е термин, който не би използвал, за да опише финалното решение, до което стигна заедно с колегите си, а именно раздаването на 390 млрд. евро под формата на грантове и 360 млрд. евро кредити с облекчаващи условия.

Въпреки това, по-късно известният като „Г-н Не, не, не“ политически лидер в крайна сметка обяви, че е доволен. „Ядрото на това, което искаме, остана непокътнато. Ако някоя страна наруши европейските правила, ще бъдат взети мерки“, коментира той.

[[{"fid":"357631","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":1896,"width":3108,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Марк Рюте /Снимка: Getty Images

Еманюел Макрон: Учим се едни от други

Държавният глава на Франция определи споразумението между страните членки на ЕС като „исторически ден за Европа“. „Възстановителният фонд ще ни помогне почти да удвоим европейския бюджет за следващите години“, коментира той.

На въпрос от кореспондент на „Би Би Си“ за това дали групата на „пестеливата четворка“ (Австрия, Дания, Нидерландия и Швеция) е навредила на европейския проект с упоритото си договаряне, той коментира, че възникването на подобни дебати е по-скоро поучително. „В тези конфликти се учим едни от други... Легитимно е, че имаме различни усещания. Ако не вземем предвид реалността, бихме поставили тези лидери в трудни позиции и това би благоприятствало популистите“, смята Макрон.

[[{"fid":"357633","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":4000,"width":6000,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

Еманюел Макрон /Снимка: Getty Images

Ангела Меркел: Сделката показва, че блокът е способен да действа единно

Германският канцлер отбеляза, че споразумението за фонда за възстановяване доказва колко единно може да действа общността на 27-те. „Това е важен сигнал отвъд границите на Европа, че дори с разнообразни искания, може да се предприемат действия“, заяви Меркел.

По време на пресконференция тя сподели, че „няма разкаяние“ за направените отстъпки: „Смятаме, че действахме отговорно в съгласието с тези компромиси“.

„По време на последните преговори гледната точка на тогавашния британски премиер Дейвид Камерън беше значителна. Сега той не е с нас и други трябваше да излязат на преден план“, коментира Меркел по темата за „пестеливата четворка“.

[[{"fid":"357634","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":2952,"width":4144,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]

Ангела Меркел /Снимка: Getty Images

Джузепе Конте: 209 млрд. евро са възможност за силен рестарт

Италианският премиер коментира, че възстановителният фонд ще позволи на правителството му „да промени образа на страната“, която се опитва да стабилизира икономиката си след краха от пандемията. Италия ще има достъп до 209 млрд. евро или 28% от одобрените средства – 81 млрд. евро под формата на грантове и 127 млрд. евро под формата на кредити. Според министър-председателя парите са достатъчни да дадат на държавата му „възможност за силен рестарт“.

„Сега трябва да задействаме и използваме тези средства за инвестиции и структурни реформи. Имаме реален шанс да направим Италия по-зелена, дигитална, иновативна, устойчива... Имаме шанс да инвестираме в училища, университети, проучвания и инфраструктура“, смята Конте.

[[{"fid":"357635","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"4":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":4480,"width":6720,"class":"media-element file-default","data-delta":"4"}}]]

Антониу Коща: Парите са достатъчни

„Въпреки че е вярно, че можеше да има значително по-голямо измерение, планът за възстановяване е достатъчно силен, за да отговори на настоящите оценки за коронавирусната криза“, коментира португалският премиер Антониу Коща.

[[{"fid":"357637","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"5":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":2667,"width":4000,"class":"media-element file-default","data-delta":"5"}}]]

Антониу Коща /Снимка: Getty Images

Бойко Борисов: Затова заслужавам да ми се иска оставката

На фона на 13-ия пореден ден на протести у нас, рано тази сутрин премиерът Бойко Борисов обяви от Брюксел постигнатите за България резултати по време на преговорите с държавите членки на ЕС.

„За България общият размер на средствата е близо 29 млрд. евро. Това са повече пари в новия бюджет и сме една от малкото страни, които ще получат повече пари, над милиард евро, близо 2 млрд. лева, по новата МФР, в сравнение с настоящата, към момента. И това при положение, че общият размер на новата многогодишна финансова рамка е с 62 млрд. евро по-малък от сегашния... Затова заслужавам да ми се иска оставката“, коментира Борисов.

Той изказа благодарности към европейските лидери Ангела Меркел, Себастиан Курц, Еманюел Макрон, Марк Рюте, Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен. „Заслужават да им кажа имената, защото много милиарди, много стотици милиони евра, нямаше да дойдат в нашия бюджет“, заяви още той.

Източници: BBC, CNN, CNBC, Reuters, Washington Post

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ