Популизмът може да струва скъпо на Италия

Популизмът може да струва скъпо на Италия

Популизмът в Италия може да струва на правителството в Рим около 662 милиона евро годишно. Това е сумата, която Италия би спестявала всяка година, ако се възползва от новите кредитни линии, отпуснати от Европейския стабилизационен механизъм (ESM), пише Блумбърг.

До момента италианското правителство не се е ангажирало участие в схемата, която ще позволи на страната да взема евтини заеми в размер до 36 млрд. евро, заради стигмата, с която бяха обвързани болезнените европейски спасителни мерки през последното десетилетие, включително правилата за бюджетни икономии, които бяха характерни за заемите по време на дълговата криза в Еврозоната от края на 2009 г.

Заемите по новата програма ще имат максимален падеж, като лихвата по тях най-вероятно ще бъде 0,1%. Ако вместо това Италия се обърне към пазара на облигации, за да финансира икономическото си възстановяване, тя ще трябва да се примири с лихви по заемите от около 1,84%. Това означава, че ако страната вземе кредит в размер на 36 млрд. евро, какъвто и предлага ESM, тя ще трябва да плаща лихви по него от около 662 млн. евро на година.

Програмата за ESM все още не е финализирана и всички подробности за кредитните линии, които ще бъдат отпуснати по нея, ще станат ясни най-рано на 15 май.

Популистките партии в Италия представят стабилизационния механизъм като „продаване на страната на Европа“, като казват на гласоподавателите, че ще изгубят контрол върху личните си финанси и върху своето бъдеще, ако страната приеме помощ от фонда. Италианският финансов министър Роберто Гуалтиери полага огромни усилия, за да обясни на хората, че за разлика от предходните европейски програми, новата схема няма да бъде обвързана с почти никакви условия, тъй като тя е свързана с здравната криза в ЕС.

 Въпреки многократните уверения от Брюксел, че кредитите няма да вървят ръка за ръка със скрити условия, италианските популисти продължават да твърдят, че кредитите ще подкопаят суверенитета на страната.

„ESM не е подарък, това са заеми, които трябва да бъдат върнати при конкретни условия,  зададени в Брюксел, а не в Италия“, коментира лидерът на опозицията в Италия Матео Салвини. „ESM е опасен път, които крие много несигурности, докато емитирането на италиански държавни ценни книжа (гарантирани от ЕЦБ), дори и при по-висока цена, няма да крие никакви рискове или условия пред Италия“, добавя той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ