Растящата младежка безработица в ЕС може да подхрани популизма и евроскептицизма
Безработицата в ЕС през април се е повишила до ниво от 6,6% спрямо 6,4% през месец март, отразявайки загубата на работни места в разгара на пандемията на Стария континент, сочат данни на Евростат, цитирани от Блумбърг.
За същия период безработицата в Еврозоната е нараснала до 7,3% спрямо ревизираната стойност от 7,1% през месец май.
В България безработицата е скочила до 6,2% през април от 4,5% през март.
Според Андрю Кънингам, който е старши икономист в Capital Economics, данните не са толкова лоши, колкото очакваха анализаторите (някои прогнозираха ръст до 8%), но равнището на безработицата най-вероятно ще продължи да расте през идните месец.
„Гледайки към бъдещето, безработицата вероятно ще се повиши през следващите месеци, след като приключат схемите за субсидиране на работните места и много компании фалират. Засега се надяваме, че нашата прогноза за равнище на безработица от 12% в края на годината ще се окаже твърде песимистична“, казва Кънингам.
Данните Евростат за април показват, че загубата на работни места е засегнала най-тежко младите хора. Младежката безработица в ЕС (хората под 25 г.) е достигнала 15,4% през април спрямо 14,6% през март, докато показателят в Еврозоната се е повил до 15,8% през април от 15,1% месец по-рано.
Резултати са особено притеснителни в няколко европейски страни като Испания, Франция и Италия, където младежката безработицата е скочила съответно до 33,2%, 21,8% и 20,3%. Евростат не разполага с данните за Гърция за март и парил, но страната най-вероятно е лидер по младежка безработица в Европа, тъй като през февруари там е било отчетено ниво от 35,6%. Дори Швеция, която предприе строги карантинни мерки, младежката безработица е достигнала 24,4% през април. В България нивото и е скочило от 13,3% през март до 20,8% през април
Кънингам заяви пред Си Ен Би Си, че младите хора не са могли да се възползват в пълна степен от схемите за запазване на работните места по време на пандемията, тъй като те по-често заемат временни длъжности или работят на непълно работно време.
Определяйки нивата в Испания, Франция и Италия като „наистина шокиращи“, Кънингам предупреди, че тези резултати може да предизвикат недоволство от статуквото сред по-младото население и да доведат до ръст на подкрепата за популистки и евроскептични политически партии.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.