Разделени и в Европа - коментарите на българските евродепутати след приемането на резолюцията за България

Разделени и в Европа - коментарите на българските евродепутати след приемането на резолюцията за България

Разделени и в Европа - коментарите на българските евродепутати след приемането на резолюцията за България

Политика или национален интерес - кое надделява в безпрецедентното от началото на членството ни в ЕС приемане на специална резолюция за България от Европейския парламент? Документът беше подкрепен от 358 депутати, против гласуваха 277, а 56 се въздържаха. Сред препоръките в текста са стремеж към повече независимост на съдебна система, повишена отчетност на главния прокурор и продължаване на мониторинга над страната ни. Българските евродепутати от целия спектър на представителство в ЕП са крайно разделени в оценките и обясненията за този акт. Ето част от коментарите им, последвали гласуването, което само по себе си очертава нови разделителни линии. 

"Резолюцията за България, която беше гласувана в ЕП, е снемане на доверието от сегашните управляващи. Тази резолюция идва след един доста критичен доклад от страна на ЕК. Ако приемем, че Европейската комисия дава експертна оценка, в момента беше дадена и политическата", коментира в ефира на Нова телевизия евродепутатът от БСП/ПЕС Цветелина Пенкова

„Такъв тип дискусии са нормални, когато има проблеми в дадена държава. Ние сме част от Съюза, проблемите трябва да бъдат дискутирани, за да се решат. Този дебат и резолюция са в защита на българските граждани”, каза още Пенкова. По повод снетото доверие от страна на представители на БСП по отношение на евродепутата Елена Йончева, Пенкова заяви, че няма място за притеснение. "Елена Йончева винаги се е отстоявала като човек, който се бори с корупцията. Не мисля, че има нужда да се коментира полемика и неразбирания, които възникват. За нас е важно по какъв начин се върши нашата работа там", допълни Пенкова.

Според евродепутата Андрей Новаков от ГЕРБ/ЕНП се дава повод да се говори за това да бъдат спрени парите за България. "Резолюцията няма да окаже отношение върху правния мир, но ще има политически последствия, защото в нея има неща, които не помагат на имиджа на България. Механизмът, който съществува, е за цяла Европа. Нямаме доклад по Механизма за сътрудничество, който да е специално за България. Не ми беше смешно, когато един евродепутат стана и каза: „Искам да им спрат парите“. Това не засяга едно правителство, а програмен период за 10 години напред – за две правителства и половина. Това са пари за всяко село и всеки регион. Това беше немски евродепутат от Зелените. Няма да се спрат парите, но дадохме шанс това да се говори", каза Андрей Новаков в ефира на Нова телевизия.

"Отчасти съм съгласен, че в резолюцията се очертават определени проблеми като призоваването да се прави изборна кампания на език, различен от българския например, което е неприемливо за мен. Това е незаконодателна резолюция и няма да окаже отношение върху правния мир, но фактът, че я обсъждаме е достатъчен. Ще има политически последствия, защото тя ще бъде разпратена във всички парламенти в ЕС. Никой няма да ни спре парите, но в нея има неща, които не помагат на имиджа на България. Никой няма да запретне ръкави и да ни решава проблемите. Въпросът е дали ще намерим сили да започнем да ги решаваме проблемите заедно, или отново ще се делим", каза още Новаков. 

„Резолюцията за България е знак за това, че страната ни излиза извън европейския път. Тя показва, че Борисов вади България от Европа с управлението си в последните 10 години", коментира евродепутатът Елена Йончева в ефира на bTV. Според нея всички, които говорят за Истанбулската конвенция и ОМО „Илинден“, отклоняват от основното, за което говори тази резолюция. "Тя е за върховенството на закона и правата на човека", добави Йончева. 

"Документът казва, че това правителство не е легитимно за ЕС, това е "жълт" картон за правителството, следващият трябва да е "червен" от ЕК, но знаете, че тя доминирана от Европейската народна партия, като цяло, с малки изключения, не подкрепи тази резолюция, поради тази причина зам.-председателят на ЕП Катерина Барли каза, че е време ЕНП да застане зад основните принципи на ЕС, защита на правовата държава, на демокрацията и на свободата на медиите“, коментира Йончева.

Тя бе категорична, че в тази резолюция няма никъде споменаване на македонско малцинство, както и няма нищо за турски език и за майчин език, има споменаване на Истанбулската конвенция. "В 17 точка пише, че ЕП приема решението на Конституционния съд, казва се, че Конвенцията трябва да бъде ратифицирана, но се казва и че трябва да се ратифицират тези елементи, които не противоречат на Конституцията и се пояснява – темите, свързани с насилието над жените, увеличаване на центровете, където могат да получат помощ. Прави се опит от ГЕРБ, както и от националистите, някои от колегите от БСП също попадат в този капан ,да се измести същността на тази конвенция", каза още Йончева.

Емил Радев от ГЕРБ/ЕНП обясни в ефира на БНТ, че под 3% от ЕНП са подкрепили резолюцията. "Подобни резолюции се гласуват обикновено с голямо мнозинство. Гласуването за резолюцията за България е била наложена силово, за 10 дни и се е видяло, че тя е била съставено изцяло от предложения на социалисти, зелени и либерали. За съжаление, не се получи добър документ", смята Радев.

Той е на мнение, че тази резолюция е използвана чисто във вътрешнополитически план, за да се свали правителството на Борисов. Брюксел не може да свали правителството, но са се опитали, смята евродепутатът. "С тази резолюция виждаме призиви за неща, които са извън правомощията на Европейския съюз", каза Емил Радев. 

Като "червен картон" за кабинета на ГЕРБ определи резолюцията евродепутатът Петър Витанов от БСП/ПЕС. По негово мнение по абсолютно еднозначен начин е било свалено политическото доверие към управлението. Било е осветено влошаването на демократичните стандарти, отстъплението в медийните среди, отстъплението по отношение на гражданските права и спазване на върховенство на правото.

"В крайна сметка беше разобличено този тип управление. Това не е антибългарска резолюция. Това подкрепя справедливите искания на българите, които искат промяна, тъй като подобен тип управление не съответства на европейските стандарти. Всеки опит да се измества фокуса от върховенство на закона, гражданските свободи и права и демократичните стандарти е пореден опит за печелене на време", заяви Витанов. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ