Тереза Мей очерта по-ясно бъдещите отношения между Лондон и ЕС
Премиерът на Великобритания Тереза Мей очерта вчера контурите на бъдещите отношения, които се надява да договори с Европейския съюз: пълно излизане от общия пазар, но много пространно споразумение за свободна търговия, информира Франс прес.
Какво представлява общият европейски пазар?
Той обединява 28-те страни членки на ЕС, както и Норвегия, Исландия и Лихтенщайн. На този пазар е гарантирано свободното движение на стоки, лица, услуги и капитали: това са четирите основни свободи на Европейския съюз.
Всеки гражданин може да работи свободно във всяка страна членка и предприятията от целия ЕС имат пряк достъп до 500-те милиона европейски потребители при все по-малко технически или правни пречки.
Тук интеграцията е много по-голяма, отколкото в зона на свободна търговия - където са премахнати единствено митническите бариери - тъй като членуващите в него се стремят също така да хармонизират и политиките си.
Общият европейски пазар обаче все още е в процес на изграждане и ЕС признава, че има още работа да се свърши в данъчната сфера, електронна търговия и сектора на услугите.
Защо да се напуска общия пазар?
За да продължава да има достъп до този пазар, Лондон трябва да приеме безусловно четирите основни свободи. Той обаче се противопоставя на свободното движение на граждани на ЕС, по-специално от Централна и Източна Европа. Освен това ще трябва да прави вноски в европейския бюджет, след като е изгубил правото си да участва в процеса на взимане на решения, с което Лондон не е съгласен.
Какво е митническият съюз на ЕС?
Членовете на митническия съюз - страните от ЕС, както и Турция, Андора, Монако и Сан Марино - не се задоволяват само да са премахнали митата помежду си и търговските ограничения - те имат също така обща търговска политика спрямо трети страни и общи мита.
Митническият съюз дава свобода, каквато не е задължително да има при подписването на споразумение за свободна търговия, в което "всеки отделен случай подлежи на договаряне" и при което понякога остават квоти, подчертава анализаторът Вивиен Пертюзо от Френския институт за международни отношения (IFRI) в Брюксел.
Освен това е възможно да се членува в митническия съюз само за отделни сектори, както Турция, при която са изключени сферите на селското стопанство, услугите и публичните пазари.
Какво мисли Лондон за митническия съюз?
Тереза Мей отхвърля всякакви общи външни мита, тъй като иска Великобритания да може сама да сключва собствените си търговски споразумения.
Тя обаче заявява, че иска митнически съюз с ЕС. "Независимо дали става въпрос за напълно ново митническо споразумение, да бъдем асоцииран член на митническия съюз по някакъв начин или да останем обвързани по някои от аспектите му", допълва тя.
Междувременно обаче, на хартия, Обединеното кралство няма право да преговаря по търговски споразумения с трети страни докато е член на ЕС, тъй като търговията е в правомощията на Европейската комисия.
Безпрецедентни отношения?
Тереза Мей уверява, че иска да сключи "широко и амбициозно споразумение за свободна търговия" с ЕС.
Според Вивиен Пертюзо това би означавало "толкова пространно споразумение, че ще прилича почти на митническо споразумение" с почти пълно премахване на търговските ограничения, което би позволило на Великобритания да си запази лондонското Сити и финансовите си услуги.
"Трябва обаче да си много хитър" за това, изтъква той.
"Няма такова споразумение за свободна търговия с ЕС, чийто обхват да е толкова пространен, колкото изглежда иска Великобритания", включително доста обширните споразумения вече сключени с Канада и Сингапур, отбелязва Тиери Шопен, изследовател към Института за политически науки (Sciences Po) и към Лондонската школа по икономика (London School of Economics).
Такива преговори ще продължат с години. "Споразумение за планирано напускане (на ЕС - бел. р.) е предварително условие за бъдещо партньорство", предупреди вчера преговарящият на Европейската комисия за Брекзита Мишел Барние.
Източник: БТА
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.