Трети ден протести в защита на медийната свобода в Полша

Трети ден протести в защита на медийната свобода в Полша

Вече трети ден в полската столица Варшава се провежда протест срещу планове на правтелството да ограничи достъпа на журналисти до заседанията на полския парламент, съобщава Би Би Си. Протестиращи се събраха пред сградата на парламента и днес. Опозиционни лидери продължиха стачката, започнала в петък. 

Поддръжници на полското популистко дясноцентристко звено в парламента също ще проведат демонстрация във Варшава, посочва още Би Би Си. 

Президентът Анджей Дуда предложи да посредничи между двете страни. 

Вчера журналисти се срещнаха с говорителя на горната камара на полския парламент, за да обсъдят наложените нови правила. Въпреки че не беше постигнато споразумение, имаше знаци за достигане до компромисна сделка след следващата среща, насрочена за утре - в понеделник. 

По-рано полският премиер Беата Шидло коментира в телевизионен ефир, че блокадата на парламента в знак на протест срещу новите правила за медиите, организирана от опозицията, е "скандална". Тя каза, че хората са свободни да протестират, но трябва да уважават възгледите на другите. 

Според опозицията правителството опитва да задушава свободата на словото с плановете си да ограничи броя на репортерите, на които се разрешава да отразяват дейността на парламента. Освен че се ограничава този брой, само 5 избрани полски телевизии ще бъдат допускани да записват и излъчват парламентарните заседания. 

От правителството смятат, че мерките не са рестриктивни. 

Тази неделя сутрин 2000 души участваха в протеста пред президентския дворец във Варшава, скандирайки "Свобода, равенство, демокрация!". След това хората се отправиха към сградата на парламента.

Президентът на Европейския съвет Доналд Туск - бивш полски премиер, коментира в събота, че правителството трябва да уважава Конституцията. Той критикува плановете за ограничаване на медиите, посочвайки че без техния достъп до важни събития "демокрацията става диктатура". 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ