Вредни субстанции открити в опаковки на заведения за бързо хранене в Европа
Вредни субстанции са открити в картонени или хартиени опаковки за храна на заведения за бързо хранене в Европа, сочи проучване на девет европейски неправителствени организации (НПО), цитирано от Франс прес.
Става въпрос за пликове за сандвичи и сладкарски изделия, фунийки за пържени картофи, кутии за бургери, пици или дюнери, чинии, купички и салфетки за еднократна употреба. Възможно е те да съдържат токсичните химически вещества перфлуор и полифлуоралкил (PFAS), които са опасни за здравето и за околната среда, уточнява БТА.
Това са семейство химически субстанции, обединяващи близо 4500 съставки, включени в множество промишлени стоки. Използат се главно заради незалепващите им свойства и защото не задържат петна. Тези химични продукти обаче са много устойчиви в околната среда и имат вредно влияние върху флората и фауната, както и върху здравето, предупреждават авторите. Изследванията показват, че те могат и да се пренасят от опаковката върху храните, което намалява имунитета при ваксиниране, отразява се на холестерола и се свързано с появата на рак или затлъстяване.
За да установят наличието на PFAS в хранителни опаковки, използвани в сектора на бързото хранене, организациите са извършили мащабен анализ между май и декември 2020 година в шест европейски страни: Чехия, Дания, Франция, Германия, Нидерландия и Великобритания. Проверени са опаковки от ресторантьорски вериги на McDonald's, Dunkin Donuts и Domino's Pizza, заведения за храна за вкъщи, супермаркети и компании за онлайн продажба на хранителни опаковки.
Така в лабораторни условия са открити следи от такива вещества в 32 от общо 42 анализиране опаковки. Най-голяма е концентрацията в купичките, чиниите и кутиите за храна, обявявани за разграждащи се в природата.
Групата неправителствени организации са поискали Европейският съюз да забрани всички PFAS за неосновна употреба, включително за хранителни опаковки и съдове за еднократна употреба. Те искат страните извън ЕС да приемат подобни регламенти, а компаниите да спрат употребата на такива субстанции и да призовават потребителите да носят собствени хранителни съдове, когато купуват храна за вкъщи. В Дания използването на PFAS в хранителни опаковки беше забранено през юли 2020 година.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.