Информация, доверие, регулация: трите стълба на бъдещето на имотния пазар

Информация, доверие, регулация: трите стълба на бъдещето на имотния пазар

Българският имотен пазар продължава да бъде с ограничена прозрачност. Липсата на достъпна, централизирана информация за цени, сделки и активни проекти затруднява както крайните купувачи, така и големите инвеститори. Един от най-обсъжданите въпроси в момента е свързан с нуждата от регулация в брокерския сектор. Подобна мярка би могла да повиши стандартите и доверието в пазара, но също така носи риск от въвеждане на излишна административна тежест и ограничаване на конкуренцията. Това ще бъде една от основните теми, по които ще търсим експертни мнения и гледни точки от самите участници на пазара.

По тази тема разговаряме с Добромир Ганев, real еstate експерт, предприемач и анализатор. Той е участник в 4-та годишна конференция за строителство и инвестиции, организирана от списание „Мениджър“.

___

Какво трябва да се промени, за да имаме по-прозрачен и информиран имотен сектор в България? Достатъчна ли е пазарната и статистическа информация?

Пазарът на недвижими имоти в България страда от наличието на по-пълна и детайлна официална статистика – по райони, типове имоти и тип сделки и мн. др. Данните от Агенцията по вписванията и НСИ са полезни, но недостатъчни. За наемния пазар това важи в още по-дълбока степен. Това затруднява анализирането на пазарните тенденции и пречи на информирания избор на потребители и инвеститори. Подобряването на информационната инфраструктура ще повиши прозрачността и доверието в сектора. 

Как гледате на идеята за регулация на брокерската дейност – кои са най-силните аргументи „за“?

Регулацията трябва да бъде инструмент за гарантиране на прилагането на професионални стандарти и постигане на високо обществено доверие в посредническите услуги на брокерите. В момента всяко лице може да започне да работи като брокер без изисквания за квалификация и зачитане на общи етични норми, което създава предпоставки за предоставяне на некачествени услуги. Въвеждането на регулация за минимални изисквания за знания и компетенции и приемането на етичен кодекс ще издигне качеството на услугите и ще защити интересите на клиентите. Това е стъпка към по-чиста конкурентна среда и създаване на ясни правила за работа на професионалните брокери.

Възможно ли е регулацията да подобри имиджа на професията и доверието на клиентите?

Да, регулацията ще повиши доверието, като осигури прозрачност и яснота относно компетенциите на брокерите. Клиентите ще могат да правят информиран избор чрез достъп до публичен регистър и ще знаят, че работят с квалифицирани и отговорни професионалисти. Това ще подобри имиджа на професията и ще насърчи етичните практики.

4-та годишна конференция за строителство и инвестиции ще се проведе на 3 юни в Sofia Event Center от 12:00.

Достъпът е свободен и изисква регистрация тук

***

Основни партньори: KONSTRUKTIVE
С подкрепата на: Photomate , Home2U, Grohe
Институционални партньори: Българска стопанска камара, НСНИ, Френско-българска търговска и индустриална камара, Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средни предприятияБългарска асоциация по водите, Национална асоциация на строителните предприемачи, Камара на строителите в България
Медийни партньори: БНТ, BTV,  dir.bg, StroitelbgВестник Строител

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ