През последните години потокът на инвестиции към капиталовите пазари значително расте
Даниел Дончев има повече от 15 г. опит във финансовия сектор. Той се присъединява към екипа на ,,Експат“ през 2019 г. като главен инвестиционен директор. Преди това е бил ръководител сектор ,,Инвестиционни стратегии“ в „Карол Капитал Мениджмънт“ ЕАД, където е отговарял за формирането на инвестиционната стратегия на компанията, управлението на портфейли на индивидуални и институционални клиенти, както и за глобалния фонд на дружеството за инвестиции в акции. В продължение на повече от 10 г. е бил старши портфолио мениджър в един от най-големите институционални инвеститори в България – NN (с предишно наименование ING), където е бил част от управлението на портфейлите на пенсионните фондове и застрахователната компания на дружеството. Дончев е работил и като финансов анализатор в „Уникредит Лизинг“ АД и „Пощенска банка“ АД. Бакалавър е по финанси от УНСС. Притежава степен CFA (сертифициран финансов анализатор) и лиценз за инвестиционен консултант от КФН.
Той е сред участниците в първия панел ,,Голямата макроикономическа картина – какво следва?“, част от предстоящия 6-и банково-финансов форум ,,Бъдещето на парите“, което списание ,,Мениджър", организира на 17 октомври в Интер Експо Център.
- Какво e съотношението между инвестиции в недвижимост и инвестиции в капиталов пазар в България?
- Добре известно за българската инвестиционна среда е, че пазарът на недвижими имоти силно доминира пред другите видове активи. През последните години потокът на инвестиции към капиталовите пазари значително расте вследствие на подобрена финансова грамотност, както и достъпност и към местните, и към международните пазари. Няма много точна информация за обема на инвестициите в недвижими имоти и капиталови пазари в България, но е важно да отбележим, че има огромната разлика между двата класа активи в полза на първия. Интересен факт е и малкият дял на инвестициите в общата стойност на финансовите активи. Въпреки че достигат 123 милиарда през миналата година, силно доминират банковите депозити. Според анализ на Уникредит Булбанк съотношението инвестиции към депозити е 3.22/100 за 2022 г., което все пак е троен ръст в сравнение с 2012 г.
2. Как се увеличава интересът към инвестициите във взаимни фондове у нас от пандемията насам?
Според данни на БНБ за управляваните средства от инвестиционни фондове се забелязва много рязък ръст на активите в периода на пандемията. Между първото тримесечие на 2020 г. и четвъртото на 2021 г. разликата активите под управление скачат от 3.9 до 8.9 милиарда. Главната причина може да се търси във високия ръст на спестяванията на домакинствата. Свободните парични потоци логично водят към търсене на опции за тяхното инвестиране и засилен интерес към съответните фондове. Също така трябва да се отбележи и повишаването в цените на активите след първоначалните сривове в момента на обвяването на пандемията. Още един фактор, който оказва влияние, е въвеждането на такси за по-големи депозити, от страна на някои банки, и улесненият достъп до инвестиционни продукти, което очаквано би довело до реалокиране на влоговете в други класове активи.
В последващите години активите под управление остават на същите високи нива, като интерес прави ръстът през текущата година. Това движение може да се тълкува като сигнал за нарастващите притеснения за рецесия и по-висока инфлация. Инвестициите във взаимни фондове достигат 5.3% спрямо БВП, което е далеч от средните нива в ЕС от 50%.
Планирате ли да стартирате нови фондове и какви?
Планираме нови интересни продукти и стратегии, които са съобразени с най-новите тенденции в индустрията на управление на активи. Нашите клиенти могат да очакват иновативни инвестиционни решения за всяка житейска ситуация.
6-ият банково-финансов форум ,,Бъдещето на парите“ ще се състои на 17 октомври от 09.30 ч. в Интер Експо Център. Събитието е с безплатен достъп, който можете да си осигурите чрез предварителна регистрация тук.
***
Генерални партньори: ProCredit Bank и Payhawk.
Основни партньори: УниКредит Булбанк, MFG и VISA .
Събитието се реализира и с подкрепата на tbi bank, Lirex, Veeam, Sirma, ELANA, EOS, JTI, Grant`s.
Институционални партньори са БСК, Френско-Българска търговска и индустриална камара; Германо-Българска индустриално-търговска камара, БАЛИП, ИАНМСП.
Медийни партньори: bTV Media Group , dir.bg, БНТ, MoitePari.bg, Дарик радио.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.