Финасисти: Инвестициите във военната индустрия са най-добрите в ситуация на кризи
Инвестициите във военната индустрия, в природен газ, уран са най-добрите в сегашната ситуация на световни кризи и продължаваща инфлация. Около това се обединиха участници в последния пети панел "Инвестиционни стратегии в развитие" на организирания днес от "Мениджър" шести банково-финансов форум.
"Битката с инфлацията съвсем не е приключила.", коментира Ивайло Пенев, член на Съвета на директорите и изпълнителен директор на "ЕЛАНА".
Той насочи вниманието към реториката не на текущите членове на Комитета във Федералния резерв, който определя монетарната политика, а на такива, които вече са излезли от структурана на Федералния резерв. "Джеймс Булард, който е бил в системата от 1990 година до август 2023 година и 15 години е бил управител на Банката на Федералния резерв на Сейт Луис преди няколко дни каза: „борбата с инфлацията е много вероятно да не е приключила и има шансове да стигне до 6-6,5 на сто". Добре е да чуем хора, които са излезли от системата, защото върху тях няма медиен натиск и те са по-открити да говорят.", коментира той.
Ивайло Пенев прогнозира, че третото тримесечие на 2023 година за САЩ вероятно ще е с много силен растеж в светлината на една Европа, която е близо до рецесия. "Тази инерция в САЩ ще продължи и през четвъртото тримесечие. Растежът обаче ще тръгне малко надолу догодина. В изборна година обаче едва ли някой ще си позволи цифрите да паднат много. Заради това фискалната политика в САЩ много трудно ще е рестриктивна в изборна година", обобщи той.Според него една от добрите инвестиции в такива времена са дългосрочните облигации.
Николай М. Ваньов, управляващ директор на „Инвестиции и търговия в „МК Брокерс“ също смята, че инвестициите в дългосрочни облигации са отличен вариант. Според него отбранителната индустрия е дефанзивен сектор и това неминуемо ще доведе до инвестиции в него.
Придобиването на акции в български банки е сред алтернативите на печелившите инвестиции в момента, отбеляза Николай Майстер, изпълнителен директор на InterCapital Markets. „БНБ не дава нови лицензи, това води до огромни печалби. А освен това в България не можем да ползваме банкови услуги от кредитни институции в чужбина, поясни той.
Внимание заслужават и инвестициите в авиокомпании, смята той. "Те вече са стигнали до ниво на концентрация, при което могат да прехвърлят разходи за услуги. И да се случи голяма щета, застрахователите плащат.", допълни Майстер.
Участниците в дискусията се обединиха и около мнението, че в момента реалните лихви са на нива отпреди финансовата криза през 2008 г. В САЩ реалната доходност е 2,3%, в Европа е 2,5 на сто. Връщаме се от неестествени нива на пазарите на отрицателни лихви към нормална ситуация, подчерта Николай Ваньов.
През 2024 г. фискалната политика предвид предстоящите президентски изборите в САЩ ще има влияние върху растежа на икономиката. Бъдещият начин на развитие в световната икономика е в малко по-висока инфлация, отколкото връщане към „старото нормално“ от инфлация от 2 процента, прогнозираха финансистите.
Според тях обаче “ има риск зад завоя“ и той се казва Доналд Тръмп, ако евентуално бъде избран за президент на САЩ. „Черният“ лебед“ за световната икономика няма да войната между Израел и „Хамас“, а евентуалното избиране на Тръмп, прогнозираха те.
През 2017 г. Федералният резерв започна повишаване на лихвите до 2 процента. После пандемията от коронавирус дойде като "добро събитие“ и Тръмп "натисна" за спад на лихвите. Това може да се случи и догодина, предупредиха още участниците в дискусията.
***
Генерални партньори: ProCredit Bank и Payhawk.
Основни партньори: УниКредит Булбанк, MFG и VISA .
Събитието се реализира и с подкрепата на tbi bank, Lirex, Veeam, Sirma, ELANA, EOS, JTI, Grant`s.
Институционални партньори са БСК, Френско-Българска търговска и индустриална камара; Германо-Българска индустриално-търговска камара, БАЛИП, ИАНМСП.
Медийни партньори: bTV Media Group , dir.bg, БНТ, MoitePari.bg.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.