Регулациите в областта на киберсигурността се усилват

Регулациите в областта на киберсигурността се усилват

Боян Янчев е директор техническа реализация (CTO) в Лирекс БС. Експерт с над 20 г. опит в областта на информационната сигурност, управляемите услуги, управлението на ИТ процеси, мрежи и инфраструктура. Той е част от над 70 проекта, свързани с консултиране, аутсорсинг, одит и изграждане на големи инфраструктурни проекти както в България, така и в цял свят. Притежава сертификати като CISA, CobiT, ISO27001 Lead Auditor, MCP, MCSE, ITIL Intermediate, ISO20000, ISO22301 Auditor и др.

Боян Янчев ще изнесе презентация с тема ,,Сигурна и ефективна защита на данните с услуги за архивиране“ по време на предстоящия 6-и банково финансов форум ,,Бъдещето на парите“,* който списание ,,Мениджър“ организира на 17 октомври в Интер Експо Център.

- От колко време съществува Лирекс и какви са основните ѝ продукти и пазари?

- С Lirex BS отключвате безграничния потенциал на вашата организация с надеждни Управляеми ИТ услуги, осигуряващи безпроблемна работа на облачни и традиционни инфраструктури, експертни хелпдеск услуги, управляеми киберсигурност услуги, виртуални работни места и софтуер като услуга, превръщайки вашия бизнес в неудържима сила. LIREX BS е част от групата ИТ компании LIREX. С LIREX откривате силата на синергията чрез 4 специализирани компании, допълващи се и предоставящи над 30-годишна експертиза в различни области на технологичния сектор – системна интеграция, управляеми услуги, доставка и поддръжка, разработка на софтуер.

- Отрази ли се войната, която Русия води на територията на Украйна на информационната сигурност в България?

- Отражението беше предимно в засилени атаки от типа APT и DDoS, като в световен мащаб тенденциите последните години така или иначе бяха в нарастващ порядък. Някои вендори на решения за информационна сигурност и защита предприеха мерки за идентифициране и блокиране на трафик, свързан с Русия. ЕС взе мерки за блокиране на национално ниво на определени IP мрежи и DNS domain-и. Например APT (Advanced Persistent Threat) атаките се отличават с усъвършенствани техники, упоритост и устойчивост. При DDoS (Distributed Denial of Service) атаките атакуващите се стремят да забавят или прекратят достъпа до уебсайт, онлайн услуга или информационна система, като претоварват инфраструктурата на жертвата с голям брой заявки или трафик. Това се прави чрез използване на ботнети - групи компрометирани компютърни устройства, които се управляват от атакуващия.

- Кои ще са най-честите заплахи за информационните системи в близко бъдеще?

- Информационните системи биха се изправили пред множество заплахи и предизвикателства, които може да включват APT (Advanced Persistent Threats), Ransomware, Supply Chain Attacks, Регулациите. Например APT са целеви кибернападения, използвани от престъпни организации, които целят да дестабилизират критична инфраструктура и корпоративни мрежи. Обикновено изискват високо ниво на експертиза и ресурси и вбъдеще се очаква да продължават да се развиват и да таргетират по-широк спектър от организации. Ransomware атаките се увеличават. Вбъдеще биха включвали по-големи изисквания за откуп. Обикновено Supply Chain Attacks също са много популярни и стават все по-често срещани.

Бъдещи заплахи могат да са насочени към важни технологични и инфраструктурни доставчици, което може да доведе до значителни последици в цялата верига на доставки. Голямо предизвикателство, нанасящо огромни финансови щети на българските компании, е компрометирането на междуфирмената кореспонденция, познато и като ,,сменен айбан“. На всеки четири дни една българска фирма става жертва на такъв вид престъпление. По статистика на ГДБОП през юни тази година търговско дружество у нас е измамено с 6,5 млн. щатски долара.

Регулациите в областта на киберсигурността се усилват. Бъдещите заплахи могат да включват несъответствие с новите закони и нормативи, което може да доведе до сериозни финансови и правни последици за организациите. Нарастващите изисквания за защита на личните данни и поверителността на потребителите създават допълнителни предизвикателства за организациите. Открадването на самоличност и нарушаване на поверителността на данните, вероятно ще продължат да се увеличават.

Социалният инженеринг е феномен сред кибер заплахите и остава основна заплаха за ИТ системите. Той може да включва фишинг атаки и манипулация на хора. За да се предотвратят тези заплахи, организациите трябва да инвестират в киберсигурността, да разработят стратегии за реагиране на инциденти и да бъдат информирани за последните тенденции в киберсигурността.

***

6-ият банково-финансов форум ,,Бъдещето на парите“ ще се проведе на 17 октомври от 09.30 ч. в Интер Експо Център. Събитието е с безплатен достъп, който можете да си осигурите чрез предварителна регистрация тук.

***

Генерални партньори: ProCredit Bank и  Payhawk.

Основни партньори: УниКредит БулбанкMFG и VISA .

Събитието се реализира и с подкрепата на tbi bankLirexVeeamSirmaEOSJTIGrant`s.

Институционални партньори са БСКФренско-Българска търговска и индустриална камара;  Германо-Българска индустриално-търговска камараБАЛИПИАНМСП.

Медийни партньори:  bTV Media Group , dir.bgБНТMoitePari.bg.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Unilever разработи дизайнерско звено, базирано на изкуствен интелект
Радев: Правителството е декор на дуото Пеевски-Борисов, а правосъдието е избирателно
На днешната дата, 19 юли. Рождениците днес
Чехия прие закон, който определя пет години затвор за комунистическа пропаганда
Три начина за справяне със стреса на работното място
Президент на Иран си взе такси, след като заредиха колите от кортежа му с разреден бензин
Бившият шеф на УЕФА и легендарен футболист Мишел Платини беше обран в дома си край Марсилия
На фокус през следващите седем дни: Избори, лихви и финансови отчети